Intel 7nm işlemci üretimine başlıyor. İşlemci mimarilerinin en önemli noktalarından birisi olan üretim süreci ile ilgili önemli gelişmeler yaşanıyor.

Intel 7nm üretim süreci ile geliştirilecek olan yeni nesil işlemcilerinin üretimine başlıyor. İşlemci üreticilerinin en çok ilgi gösterdiği konulardan birinde Intel‘in yapacağı bu adım çok önemli.

İşlemci üretiminde nm kavramı çok önemli bir yere sahip. İşlemcilerin sahip oldukları üretim mimarileri, işlemcinin ısınma oranından güç tüketime, thermal throttling sınırlarına ve özellikle mobil cihazlarda pil sürelerine kadar pek çok detaya direkt etki ediyor.

İşlemcilerin sahip oldukları transistör sayısı ise Intel’in kurucu ortağı Gordon Moore tarafından yasa haline getirilen Moore Yasası‘nda da yer aldığı gibi her 24 ayda bir 2 kat artmakta. Bu da işlemcilerin gelişim sürecini net bir biçimde gösteriyor.

Çip üreticileri Qualcomm ve MediaTek 2016 yılının son dönemlerinde 10nm üretim sürecinde hazırlanacak olan işlemcilerini duyurmuştu. Intel cephesinde ise yeni nesil Kaby Lake işlemcilerinin 14nm olduğunu düşünürsek, dünyaca ünlü işlemci üreticisinin bir adım öne geçmesi zorunlu hale gelmişti.

Bu noktada ise Intel tarafında önemli bir gelişme yaşandı. Intel, 2017 yılı içinde 7nm üretim sürecinde işlemci üreteceğini açıkladı. Moore Yasası’nda yer alan iki kat artan transistör sayısı konusu ise 14nm işlemciden 7nm işlemcilere geçişte tam anlamıyla gerçekleşmeyecek gibi görünüyor. İşlemci ebatları küçüleceği için transistör sayısının tam iki kat artması zor. Bu durum 14nm işlemcilerde de yaşanmıştı.

Test aşamalarında üretilecek olan 7nm Intel işlemcilerin seri üretime geçiş tarihi için ise henüz net bir bilgi yok.