Flyt Aerospace isimli şirket kargo ve insan taşımada kullanılabilecek bir drone geliştiriyor. Yeni dronun tüm detayları haberimizde.

Drone’lar hızla gelişiyor ve özellikle de kargo taşımacılığında kilit rol oynamaya başlıyorlar. Önümüzdeki 10 yıl içinde otonom drone servisi olmayan kargo şirketlerinin ayakta durmasının zor olacağı düşünülürken, ABD ve Avrupa büyük şehirlerinde otonom drone trafiğini gözleyecek ve yönetecek uçuş kontrol kuleleri kurmak için planlar yapmaya başladılar.

Üstelik sadece kargo şirketleri değil, birkaç yıl içinde otonom droneların taksiciliğe başladıklarını ve kalabalık şehir trafiğine girmek istemeyen insanları, büyük şehirler içinde taşıdıklarına şahit olabileceğiz.

Daha Gelişmiş Drone Tasarımlarına İhtiyacımız Var

İşte tüm bu planların hayata geçebilmesi için ağır yükleri ve hatta insanları taşıyabilecek kadar güçlü droneların üretilmesi gerekiyor.

Flyt Aerospace isimli havacılık şirketi ihtiyaca göre modüler olarak büyüyüp küçülebilen ve her türlü yükü taşıyabilecek bir otonom drone prototipini hayata geçirdi.

159 kiloya kadar yük taşıyabilen Flyt 16 modeli, 10 dakikaya kadar uçuş menziline sahip. Elbette bu araç henüz bir prototip ve mühendislik geliştirmeleri bittiğinde daha fazla yükü çok daha uzun süre uçurabilecek kapasiteye ulaşacak.

Elon Musk‘ın Gigafactory bünyesinde üreteceği piller sayesinde pillerin ucuzlaması ve küçülmesi ile, bu tür drone’ların çok daha uzun çalışma süresi ve menzile sahip olacağını biliyoruz.

Firmanın prototipinin çalışma videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.