Bilim insanları 1.200 denek beynini taramalarının ardından beyne ait 97 yeni bölge keşfettiler. Anatomi açısından son derece önemli olan bu gelişmenin tüm detayları haberimizde.

insan-beyni

Bilim insanları günümüzde insan beyninin bilinen 83 bölgesini tanımlamak için 100 yıllık bir haritayı kullanıyorlar. Fakat bu durum değiştirilmek üzere.

St. Louis‘te bulunan Washington University araştırma ekibi, Human Connectome Project kapsamında mevcut 180 gri maddeden hariç 97 yeni gri madde buldu.

Araştırmacılar yeni buluşla birlikte güncellenecek haritanın otizm, şizofreni ve diğer nörolojik rahatsızlıklara çözüm olarak, daha gelişmiş beyinlerin meydana getirilmesine zemin hazırlayacağını belirtiyorlar.

Çalışma lideri Dr. David Van Essen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, insanların beynin neler yapabileceğini öğrenmek istedikleri takdirde, beynin bağlantılarını ve organizasyon işlemlerinin bilmelerinin şart olduğunu belirtti.

Beynin Yeni Bölgeleri Nasıl Bulundu?

Bilim insanları, özelleştirilmiş Manyetik Rezonans makinelerindeki üçlü teslas ambalajı ile 1.200 denek beynini taradılar.

Bazı deneklere ise bu esnada beyinlerini aktif tutmaları için matematik problemi çözdürülürken, bazı denekler ise hikaye dinlediler.

Araştırmacılar deney esnasında, hikaye dinleyen insanların eş zamanlı olarak başkalarının hareketlerini izlerken beynin farklı bölgelerini aktive ettiklerini gördüler.

Bu da beynin bir iş üzerine yoğunlaştığı esnada, başka aktiviteleri de odağına alabilerek kontrol altında tutabildiğini ortaya koydu.

Araştırmacılar yalnızca bir keşifte bulunmadılar. Keşiflerinin haritasını çıkaran bilim insanları, başka bilim insanlarının da kendi deneylerini gerçekleştirebilmesine zemin hazırladılar.

Çıkarılan söz konusu harita, deneyin kanıtlanması ve literatüre geçmesi noktasında son derece önemli durumda.

Araştırmanın yüzde 97 oranında doğruluk payı barındırdığı Engadget’taki haberde yer aldı. Haberin videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.