İnşaat Sektörü Alanına İlişkin Kavramlar

İnşaat Sektörü Alanı Kavramları Neler?

İnşaat sektörü alanına yönelik çalışmaların İngilizce dili kapsamında yürütülmesi ve ayrıca uluslararası pazarda pazarlama işlemleri İngilizce dili dahilinde gerçekleştiği için bu sektördeki kavramların genel anlamda bir çoğu İngilizce olmaktadır. Özellikle Katar, İngiltere, ispanya ve ABD gibi ülkelerde gökdelen yapıları çok olduğu için büyük projeler bu bölgelerde alınabilir. Bu ülkelerde yapılacak olan projelerde iletişim için İngilizce bilmek yeterli olacaktır.

Bu kapsamda üniversiteler bünyelerinde barındırdığı mühendislik fakültesi, inşaat mühendisliği programı için yüksek İngilizce/ileri derecede İngilizce benzeri dersler uygulanmaktadır. İleri derecede diyerek adlandırması durumu kavramların tabiri için gerekli bir eğitimdir. İngilizce kavramları bulunduğu gibi bu sektörde daha pek çok dilden kavramlar bulundurmaktadır. Ayrıca işinin ehli ve projelerini olası en iyi şekilde icra edecek bir inşaat sektörü personeli birtakım kavramları da bilmek zorundadır. Bu kavramlar;

İnşaat Sektörü Öğrenilmesi Gerekilen Kavramlar

İlgili programdan mezun olunduktan sonra iş hayatı sürecinde ilk iş atılımını gerçekleştirirken girilen bir iş yerinde bu tarz kavramlara fazlasıyla ihtiyaç duyulmaktadır. Uzun süredir inşaat sektöründe kariyer yapanların bu kavramları bilmemesi durumu söz konusu değildir. Bu kavramlar iş hayatında deneyimler ile kazanılabildiği gibi inşaat sitesi veya üniversitelerde de öğrenilebilmektedir. İnşaat sektörü alanında kalifiyeli eleman olabilmek için gerekli kavramlar aşağıda yer almaktadır. Bu kavramlar şunlardır;

Bir Torba Çimento Karışımına Ne Kadar Su Katılmalıdır?

1 Torba Çimentoya (50 kg’lık) 1,2 metreküp su katılmalıdır. Bu kavramın bilinmesi önemlidir. Aksi takdirde dalga konusu olabilmektedir.

Çiroz Donatı Tablosu Nedir?

Bilgisayar üzerinden yürütülen programdır. Kariyer planlaması yapanların ilgilenebilecekleri alandır.

Traslı Çimento Nedir?

Doğal puzolan katkılı çimontodur. Kil ve tüf benzeri doğal katkı maddesidir.

Aplikasyon Kot Farkı Ne Demektir?

Proje uygulamalarındaki kot farkına denir.

Bir Metreküp Çimento Kaç Kilograma Takabül Eder?

İnşaat sektörüne alanına ilişkin personellerin sık sık kullandığı bir kavramdır. Yüksek matematik bilgisi gerektirmektedir.

Shell And Core Ne Demektir?

Karşılaşılan bu İngilizce kavram sadece binlercesinden biridir. Sadece cepheler ve iskelet sistemi için yapılan projeleri tanımlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir