Geçtiğimiz hafta İngiltere’de satışa çıkan Google Glass temkinli karşılandı. Kişisel mahremiyet tartışmalarına neden olan cihazın sinema salonlarında kullanımı yasaklandı.

Google‘ın teknolojik gözlüğü tartışılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ABD dışına açılarak Avrupa‘ya ulaşan Google Glass Kaşif Sürümü, ilk kez Birleşik Krallık‘ta satışa çıktı. Sık sık kişisel mahremiyet tartışmalarına konu olan cihaz, bu ülkedede temkinli karşılandı.

google-glass-yasak-1

Sinemalarda yasak

Ülkedeki sinemaların yüzde 90’ını temsil ettiği belirtilen Sinema Katılımcıları Derneği, müşterilerden sinema salonlarında Google Glass kullanmamalarının isteneceğini belirtti. Derneğin bu yumuşak açıklaması, aslında Google Glass kullanımının sinema salonlarında yasaklanmasının kibar bir şekilde dile getirilmesi anlamına geliyor.

Yasadışı kayıta önlem

Sinema işletmelerini korkutan ise belki de kişisel mahremiyet tartışmasından öte, filmlerin yasa dışı şekilde kaydedilmesi. Google‘ın açıklamaları Glass ile en fazla 45 dakikalık video kaydı yapılabildiği yönünde olsa da, İngiliz sinemacılar baştan tedbir alma konusunda kararlı. Bakalım Google Glass’ın son kullanıcı sürümü satışa çıkınca yasaklamaların kapsamı genişleyecek mi?

Kaynak: ShiftDelete