İngilizce, çağın getirdiği yeniliklerle birlikte kültür ve eğitim seviyelerinin belirlenmesinde rol oynayan en önemli faktörlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.. İngilizce konuşma potansiyeli yüksek topluluklar; çağa bir bakımdan ayak uydurmayı sağlamış veya sağlamaya çalışmakta olan gruplardır. Artık İngilizce bilmek bir marifet değil zaten bir ihtiyaçtır diyebiliriz. Önceden İngilizce bilen sayısı bir topluluk için bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda olmuşsa da; şuan üniversite bitirmiş hemen hemen her genç ve ya Anadolu Liselerinden, kolejlerden, özel üniversitelerden mezun olan öğrencilerin %90’lık bir kesimi İngilizce biliyor.

konusarak-ogren

Seçicilik artık bilenle bilmeyenden çok; İngilizce Seviyelerle belirleniyor. İngilizce öğrenmeye başlamadan önce yapılan bir takım testlerle kişilerin İngilizce seviyeleri ön plana çıkartılıyor ve eğitim programları bu seviyelere göre belirleniyor ve en yüksek kademeye kadar İngilizce eğitimi sağlanıyor. İngilizce bilenler içinse bu seviye daha fazla önem arz ediyor. Çünkü karşı taraftan yöneltilen; Ne derecede, hangi seviyede İngilizce biliyorsunuz sorusuna her zaman yanıt bulunamayabiliyor. Bu tip sorunlara engel olmak ya da seviyenizi testiz bir şekilde, şöyle yüzeysel olarak bir gözden geçirmek isteyeceğinizi düşünerek İngilizce Seviyelerden bahsetmek istiyoruz. Bu seviyeler, kurslarda, internette test sonuçlarında almış olduğunuz seviye isimlerinde, bazı kurumlarda farklı olarak adlandırılsa da genellikle aynı kapıya çıkan birbirlerinin anlamdaşı ya da benzeri şeklindedir. Öncelikle Beginner seviyesinden bahsedelim. Bu seviyedeki kişiler İngilizcedeki bazı belli başlı kelimeleri bilmekle beraber, İngilizce konuşulanları anlamaz ve konuşamazlar. Çabalasalar da çok zor olacaktır. Seviye başlangıç seviyesidir. Bir sonraki seviye ise; Elementary seviyesidir. Bu seviyede; beginner seviyeyi geçmiş, o seviye grubundakilerden daha fazla kelime dağarcığına sahip, basit İngilizce cümleleri anlayabilen ve bunlara basit bir dille cevap verebilen kişilerin oluşturduğu seviyelerdir. Örnek vermek gerekirse; What is your name? How are you? How olda are you? Cümlelerine zorlanmadan cevap bulan kişilerin İngilizce seviyeleridir. Bir sonraki seviyemiz Pre-Intermediate seviyesi olacaktır. Bu seviyedeki bireyler ise; artık kalıplaşmış cümlelerden çıkarak, daha fazla İngilizce kalıplarına ulaşmış, daha fazla kelime bilgisi bulunan, karşı tarafı çok hızlı konuşmadığı sürece anlayabilen ve çat pat dediğimiz seviyede cevap verebilecek kişilerdir. Intermediate seviyesi; bu seviye Intermediate seviyelerinin ortasında bulunan ve pre seviyesinden daha iyi bir konuşmacı ancak anlama noktasında onlarla neredeyse eş değer olan İngilizce eğitim seviyesidir. Upper Int; seviye advanced seviyesinden bir alt seviyedir, diğer tüm seviyelerden daha iyi durumdadırlar ve kendilerine İngilizce konusunda güvenir hatta ana dili gibi konuşabilirler, ana dili İngilizce olanlarla konuşmakta da herhangi bir sorun yaşamazlar. Son olarak son seviye grubumuz; Advanced; bu seviye grubundakiler İngilizce kitapları bile rahatlıkla okuyup anlayabilirler ve karşısındaki ne kadar hızlı ve akıcı konuşursa konuşsun anlayabilir karşılık verebilirler.

Sizlerde İngilizce seviyenizi merak ediyorsanız seviye belirleme testlerine katılabilir ve ya bu seviyeleri belirleyen İngilizce kurslarında yer alabilir bazı kurumlarda testlere tabii tutulabilirsiniz.