okey oyna

Influencer Marketing’in Sosyal Medya Açısından Önemi

Sosyal medya danışmanlığı almak isteyen markaların sayısının artması bu alandan yeni pazarlama tekniklerinin doğmasını beraberinde getirdi.

Özellikle yeni sektörlerden Influencer Marketing, sosyal medya kampanyalarının vazgeçilmez destekleyicilerinden biri haline geldi.

Influencer Marketing Nedir?

Markaların halk tarafından sevilen kişilerle işbirliği yaparak satışlarını desteklemesine Influencer Marketing denir. Markanın vizyonuna, misyonuna ve ürünlerine en uygun influencerın takipçi sayısına; önceki projelerine ve marka ile uyumuna bakılarak seçilmesiyle başlayan süreç; tanıtılmak istenen ürünün influencer aracılığıyla halka ulaşmasıyla sonlanır. Influencer Marketing, markalarla güzel işler yaparak kurumsal sosyal medya yönetimi ile ünlenen başarılı sosyal medya ajanslarının kampanyalarında sıklıkla başvurduğu sektörlerden biridir.

Influencer Marketing Nasıl Yapılır?

Markanız için Influencer Marketing yapmak istiyorsanız;

  • Ürün gamınızda yer alan hangi ürünü ya da seriyi bu pazarlama tekniğiyle tanıtmak istediğinize karar vermelisiniz.
  • Sonrasında da kendinize seçtiğiniz ürün grubuyla uyumlu olduğunu düşündüğünüz influencerlardan bir liste hazırlamalısınız. Bu listeyi hazırlarken kişileri listeye eklemeden önce onların sosyal medya yönetimindeki başarısını saptamaya çalışmalı; takipçi sayısının ne kadar olduğunu tespit etmelisiniz.
  • Listenizi oluşturduktan sonra sıradaki aşama Influencer Marketing projenizin başarılı olması için en çok özen göstermeniz gereken noktalardan biri… Bu noktada araştırmalar yaparak listenizdeki ınfluencerların takipçi kitlelerinin özelliklerini belirlemelisiniz. Eğer ki karşınızdaki takipçi kitlesi sizin ürününüzün hedef kitlesi ile uyumlu ise yolunuza o influencer ile devam edebilirsiniz.
  • Birlikte çalışacağınız influencerı belirledikten sonra sıra tanıtılmasını istediğiniz ürünleri karşınızdaki influencerla paylaşmaya gelecektir. Bu nokta da marka tarafı olarak sizin fazlasıyla dikkatli olmanız gereken bir yer… Çünkü karşınızdaki kişiye ona uygun olmayan ürünler gönderirseniz; ürünleriniz istediğiniz kadar başarıyla tanıtılamayacaktır. Bu da harcadığınız emeğin ve yaptığınız masrafın boşa gitmesine neden olacaktır.

Influencer Marketing’in Önemi

İnsanların başarılı olduğunu duyduğu ürünlere yönelmesi pazarlama tekniklerinin neredeyse tamamının ortaya çıkış noktasıdır. Tüketicinin bir ürüne para verdikten sonra onunla ilgili hayal kırıklığı yaşamamak istemesi; hakkında iyi dönütler aldığı ürünlere yönelmesinin altında yatan esas sebeptir. Yükselen sektörlerden Influencer Marketing’in günümüzde bu kadar önemli olmasının altında yatan esas neden de budur. Tüketici takip ettiği influencer tarafından övülen ürünlere yönelerek para harcayacağı üründen memnun kalma olasılığını artırmak istemektedir. Bu da Influencer Marketing’i markalar açısından çok önemli kılar. Özellikle influencerlar tarafından videolarla desteklenen ürünlerin tüketicinin büyük ölçüde güvenini kazandığını söylemek mümkündür. Çünkü karşısındaki Influencer tarafından doğrudan gösterilen ürünle ilgili tüketicinin aklında daha net bir fikir oluşmaktadır. Bu da satışları artırma noktasında oldukça yararlıdır.

 203 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir