İlk Otonom Robotaxi 2023’te Yollarda

Cruise Robotaxi

ABD‘li Cruise firması ilk otonom robotaxi hizmetini 2023 yılında hizmete alacağını açıkladı.

İlk Otonom Robotaksi 2023’te Hizmete Girecek

General Motors ve Honda‘nın desteklediği otonom araç firması Cruise, ilk uluslarası robotaxi hizmetini 2023 yılında Dubai‘de hizmete alacak. Cruise şirketi için ilk uluslararası pazar deneyimi olacak olan otonom aracı Dubai‘nin veliaht prensi Hamdan bin Muhammed duyurdu.

Cruise firması araç çağırma hizmetinin bir parçası olarak, 2019 yılında ilk kez tanıttığı tamamen otonom Origin araçlarını kullanacak. Firma şu anda San Francisco‘daki test filosunun bir parçası olarak kullandığı Chevy Bolt elektrikli araçlarını bu hizmette kullanmayı düşünmüyor.

Paylaşılabilen bir otonom araç olarak tasarlanan Origin, üretime girdiğinde direksiyon simidi veya pedallar gibi tipik olarak insan sürüşü ile ilişkili herhangi bir kontrole sahip olmayacak.

Cruise’un Hedefi 2030’a Kadar 4.000 Araca Ulaşmak

2023 yılında başlayacak hizmette Cruise firmasının hedefinin 2030’a kadar Dubai’de en az 4.000 araca ulaşmak olduğu açıklandı.

Cruise şirketi San Francisco’nun ticari robotaksi hizmeti için ilk pazarı olmasını istemişti. Firma 2019’da kendi şehrinde ticari bir hizmet başlatmayı planlamıştı, ancak bunu başaramamıştı ve henüz yeni bir tarih de açıklamadı.

Cruise Origin 2022 yılından itibaren General Motors’un Detroit-Hamtramck fabrikasında üretime girecek. COVID-19 salgınının ortak araç çağırma üzerindeki olumsuz etkisinin ışığında, Cruise kısa süre önce insanları geziler sırasında sosyal açıdan uzak tutmayı amaçlayan yeni bir güvenlik protokollerini açıkladı.

Cruise şirketinin dünyanın en büyük sermayeli otonom araç firmaları arasında olduğunu da belirtelim. Şirket son 3 yılda aralarında SoftBank, Honda, GM, T. Rowe Price Group ve Microsoft‘un da yer aldığı bir dizi yatırımcıdan 7.4 milyar doların üzerinde para topladı. Alanında başarılı firma şu anda 19 milyar dolar değerinde.

Volocopter Gibi Şirketlere Dubai Kralından Davet

Dubai, Cruise’un tamamen otonom araçları için doğal bir uyum gösterebileceğini düşünüyor. Ayrıca krallık 2030’a kadar seyahatlerinin yüzde 20‘sinin otonom araçlarla gerçekleştirilmesini hedefliyor. Dubai yönetimi ayrıca Volocopter gibi kentsel hava ulaşım firmalarını elektrikli uçaklarını test etmeye de davet etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir