İkonik Işın Kılıcı

Star Wars filmlerinde en çok duyduğunuz ses nerden geliyor? R2D2’ın robotik sesi veya Chewbacca’nın yakarışları değil. Tabiki de ışın kılıcı.

Aslında George Lucas’ın bu efektleri kullanmayacağı, fakat son anda karar değiştirdi söyleniyor. Fikrini değiştirdiği için son derece mutluyuz çünkü sinema tarihinin en ikonik seslerinden birini yarattı. Bu ışın kılıçlarının sesleri kadar hikayesi de bir o kadar ilgi çekici. İlk olarak Darth Vader’in elinde kırmızı ışın kılıcını görünce hepimiz heyecanladık, kabul edelim. Ancak Darth Vader’in asıl ışın kılıcının “o” kılıç olmadığını biliyor musunuz? Evet, doğru. Hatırlayacağınız üzere Yıldız Savaşları Böm 3: Sith’in İntikamı filminde Anakin Skywalker ile Obi-Wan Kenobinin düellosunu hatırlayalım. Düello gayet çetin bir şekilde sürerken, Obi-Wan “master” olarak haliyle daha iyi bir ışın kılıcı savaşçısı ve Lord Vader’i defalarca uyarmasına rağmen o vazgeçmiyor. O da Ani’nin kolunu ve bacaklarını keserek bir nevi onu ölüme terkediyor. Terkederken Anakin’i Jedi tapınağında bizzat yaptığı ışın kılıcını bir hatıra olarak yanına almayı unutmuyor. Kim bilir belki de kendi başarısızlığını ona hatırlatacak bir şeyi almak belki de Vader’i orda öldürmese de ışın kılıcını alarak ruhen öldürmek istemiş olabilir. Jedi ve Sith Lordlarının ışın kılıçlarını kendilerinin yaptığını ve kolları kesilmediği veya kaybetmedikleri sürece aynı ışın kılıcını kullandıklarını biliyoruz. Peki Obi-Wan’ın aldığı bu ışın kılıcını film serisinde ilk olarak kimde görüyoruz. Anakin Skywalker’ın öz oğlu Luke Skywalker!

Obi-Wan bu ışın kılıcını onun için saklamış olmalı yoksa kendi kılıcı varken Darth Vader’inkine ihtiyacı yok. Hem bilindiği üzere, ışın kılıçları özellikle gücü kontrol edebilen kimseleri etkiliyor.

Işın kılıçları günümüzde çok farklı şekillerde karşımıza çıkabiliyor. Kimi zaman ışın kılıcı anahtarlıklarını görürken, gittiğimiz bir mekanda ışın kılıcı oyuncaklarını görmek şaşırtıcı olmuyor.

Özellikle bazı ünlü firmaların lansmanlarını yaparken R2-D2, C3PO ve Chewbacca gibi tanıdık yüzleri kullanması biz Yıldız Savaşları hayranlarını oldukça rahatlıyor. Üzerine bir sürü spekülasyonlar yapılsa da hala ışın kılıçlarını gerçekte kullanıp kullanamayacağımız, kullansak bile nasıl çalıştıracağımız hala muamma. Işın kılıcı hakkında her şeyi bilmek mümkün olmasa da bir dahaki “Star Wars” filmlerinde göreceğimiz kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.