ICQ 28 Yıl Sonra Kapanıyor

ICQ

En eski mesajlaşma uygulamalarından birisi olan ICQ 28 yılın ardından resmi olarak kapanıyor.

ICQ 26 Haziran’da Resmi Olarak Kapanıyor

Rus VK firması 2010’dan günümüze ICQ’nun sahibi konumunda hizmet veriyordu. Kısa bir süre önce yayınladıkları açıklamayla ICQ ‘nun 26 Haziran’da kapanacağını duyurdular. Duyuru ile birlikte birçok kişinin nostaljik anıları da canlanmış oldu. ICQ programı ilk olarak İsrail‘li Mirabilis şirketi tarafından 1996’da piyasaya sürülmüştü ve kısa bir sürede geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştı.

ICQ 28 Yıl Sonra Kapanıyor

ICQ uygulaması AOL tarafından 1998’de satın alındıktan sonra büyük bir büyüme yaşamıştı. 2001’e gelindiğinde ise ICQ’nun 100 milyon kayıtlı kullanıcısı bulunuyordu.

Ancak zaman geçtikçe diğer mesajlaşma uygulamalarının gerisinde kaldı ve 2010’da Digital Sky Technologies (şu anda adı VK) tarafından satın alındı. VK firması ICQ’yu modern mesajlaşma uygulamalarına benzer olarak güncellemeye çalışsa da bu çabalar ICQ’yu hiçbir zaman eski popülaritesine ulaştıramadı.

ICQ Benzersiz Özellikleriyle Dönemin Sembolü Haline Gelmişti

ICQ programı kullanıcılarına diğer mesajlaşma uygulamalarından farklı olarak bir numara atayarak hizmet sağlıyordu. Ayrıca çevrimdışı kişilere mesaj gönderme ve SMS mesajlaşma gibi özelliklere de sahipti. Uh oh! sesli bildirimiyle birçok kullanıcının hafızasında yer eden ICQ bu benzersiz özellikleri ile dönemin sembolü haline gelmişti.

ICQ uygulaması AOL Instant Messenger ve MSN Messenger gibi diğer anlık mesajlaşma servisleri ile internetin ilk dönemlerinde önemli bir konumdaydı. Kullanıcılarına sunduğu farklı özellikler ve basit arayüzü ile milyonlarca kullanıcının hayatında önemli bir yer edinmişti. Ancak teknoloji dünyasındaki hızlı değişim ve yeni uygulamaların yükselişi ICQ gibi eski devlerin zamanla arka planda kalmasına sebep oldu.

ICQ’nun Resmen Kapanmasıyla Bir Devir Sona Ermiş Oldu

ICQ zaten bir süredir kullanım dışıydı ve VK’nın bu kararı durumu yalnızca resmiyete dökmüş oldu. ICQ’nun da resmen kapanması ile bir devir sona ermiş oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir