İçerisinde Google Olmayan Android OS Geliyor

Gizliliğe önem verenlerin oldukça ilgisini çekecek olan Google‘sız Android işletim sistemi geliyor.

Ücretsiz ve açık kaynak yazılım kullanımı ile sınırlı olan Android tamamen farklı bir sürümü ile karşımıza çıkabilir. Mandrake Linux işletim sisteminin geliştiricisi olan Gaël Duval, eelo ismini verdiği ve içinde Google olmayan Android versiyonu ile dikkatleri çekmeyi başarıyor.

eelo’nun temel amacının kullanıcıları veri köleliğinin bir kader olmadığı konusunda bilgi sahibi yapmak olduğunun özellikle altı çiziliyor. eelo veri gizliliğine önem veren kullanıcılar için güvenilir bir alternatif işletim sistemi olacak. Google ve diğerlerinden mutlu olmayan Duval bu firmaların çok büyük olduğuna ve kullanıcıları takip ettiğine dikkat çekiyor.

İşletim sistemi başlangıçta mobil telefonlar, akıllı telefonlar ve ilgili web hizmetleri ile gelecek. Uzun vadede ise PC işletim sistemleri, kişisel asistanlar ve web API’leri dahil olmak üzere tam bir dijital ekosistemin sağlanması hedefleniyor.

3 yıllık bir yol haritası çizen firma 1. yılda bazı cihazlar için indirilebilir bir ROM ve çeşitli web servislerini kullanıcılarla buluşturmayı istiyor. 2. yılda ise PC için eelo OS‘un çıkışı planlanıyor. 3. yılda ise mobil işletim sistemi ve web servislerinin 2. sürümlerinin akıllı telefon ve dijital asistanlar ile piyasaya sürüleceği ifade ediliyor.

Mevcutta mobil işletim sisteminin bir prototipi üzerinde çalışılmaya başladığı ve yeni geliştirilen BlissLauncher 2’nin bunun bir meyvesi olduğu belirtiliyor. Firmanın akıllı telefon ve web servisleri çalışmalarına başlaması için Kickstarter sitesi üzerinden kitlesel fonlama arayışına girilmiş durumda.

Projenin Kickstarter sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.