IBM Uçakların Türbülansa Girmesini Önleyecek

Uçakların karşılaştığı en büyük problemlerden birisi türbülans. Her ne kadar ciddi kazalara sebep olmuyor olsalar da, hem yolcu konforunu etkilemesi, hem de zaman zaman yaralanmalara sebep olması nedeniyle havayollarına ciddi mali sorumluluklar da yansıtıyor.

ucak-turbulans

IBM’in 2 milyar dolar ödeyerek, yapay zeka çözümü IBM Watson‘ın bünyesine kattığı The Weather isimli şirket hava durumunu ölçecek ve yapay zeka sayesinde yaptığı tahminlerle birlikte, anlık hava durumunu uçaklara daha hızlı bir şekilde haber verecek. Böylece pilotlar, mevcut sistemlere nazaran çok daha hızlı bir şekilde karşılaşabilecekleri hava boşluklarından haberdar olma imkanına erişmiş olacak.

IBM Watson’ın içindeki The Weather çözümünün kokpite yansıması ise elbette internet aracılığı ile olacak. IBM bu konuda, uçak içi internet hizmeti sağlayıcısı Gogo ile anlaşmış. Böylece pilotları türbülanslar konusunda uyarma süresi bir hayli kısalacak ve hava boşluklarıyla ilgili uyarılar pilotlara internet üzerinden gerçek zamanlı veriler ve hava durumu tahminleriyle verilecek.

The Weather tarafından açıklanan rakamlara göre türbülans nedeniyle oluşan kazaların havayollarına maliyeti tam 100 milyon dolar. İş birliğinin en büyük amacı ve sonucu ise hem bu maliyetleri ortadan kaldırmak, hem de hava boşlukları sebebiyle oluşan konforsuzluğu önlemek olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.