IBM Research araştırmacıları bir bit bilgiyi bir atoma sıkıştırmayı başardı. Geleceğin depolama teknolojilerinde çığır açacak bu önemli gelişmenin tüm detayları haberimizde.

IBM Research araştırmacıları, bir bit bilginin tek bir atoma depolanmasını sağlayarak önemli bir başarıya imza attı. Tek bir atom kullanan dünyanın en küçük mıknatısını detaylı olarak inceliyoruz.

IBM, depolama teknolojisi adına büyük bir atılım gerçekleştirdi. Modern bir sabit diskte, tek bir bitin depolanması için 100.000 atom gerekiyor. Bu teknoloji ise, gelecekteki depolama ortamlarını büyüklük durumuna göre küçültebilecek. Şirket, tüm iTunes kataloğunun (35 milyon parçalık arşiv) bu teknik sayesinde kredi kartı boyutlarında bir diske depolanabileceğinin altını çiziyor.

Sistem, bir magnezyum oksit yüzeyinin üzerine oturan ve diğer magnezyumların varlığında bile atomun manyetik kutuplarını sabit tutan holmiyum atomlarını kullanmakta. Bu kutupların yönlendirilmesi ise atomun 1 veya 0’ı oluşturup oluşturmadığını belirliyor. Bu depolama sistemine yazmak için bir mikroskobik iğne, atomun yönünü çeviren bir akım başlatıyor. Bilgiyi okumak ise hangi kutbun yukarıya baktığına bağlı olarak değişiyor ve her atomdan geçen manyetik akımın ölçülmesine göre bu durum değişkenlik gösteriyor.

Bu teknoloji yakın zamanda cihazlara gelebilecek durumda değil. Çünkü çalışabilmesi için bir vakumda işleyen sıvı azot soğutmalı tünelleme elektron mikroskobu gerekiyor. Çalışmanın tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.