okey oyna

Hubble İki Galaksinin Birleşmesini Görüntüledi

Galaksilerin Birleşmesi

Hubble Uzay Teleskobu iki galaksinin birleşmesini görüntüledi.

Galaksilerin Görkemli Dansı Görüntülendi

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu iki galaksinin birleşme sürecinden bir sahneyi görüntüledi. Bu görüntülerde bir galaksi diğerini içine çekiyor.

Uzay her zaman harika görüntülere ev sahipliği yapıyor. Bizler de çeşitli teleskopların ve görüntüleme cihazlarının yardımı ile elde edilen görüntülere şahitlik ediyoruz. Bu görüntülere bir yenisi daha eklendi. Görüntülerde iki galaksinin birleşmesi yer alıyor.

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu ile çekilen bu görüntüler, devasa bir galaksi birleşmesinin ilk aşamalarından birisi. Görüntülerde NGC 2798 ve NGC 2799 adlı galaksilerin birleştiği görülüyor.

Devasa Boyuttaki Galaksiler Birleşiyor

NGC 2798, görüntülerdeki galaksilerden büyük olanı. Bu galaksi diğerini kendi merkezine doğru çekiyormuş gibi görünüyor. Her ne kadar görüntülerde NGC 2798’i yatay pozisyonda görsek de aslında iki galaksi birbiri etrafında dönüyor.

NASA resmi internet sitesinde “Bu göz alıcı görüntü NASA / ESA’nın Hubble Uzay Teleskobu ile çekildi, galaksi 2799 (solda) görünüşe göre galaksi NGC 2798 (sağdaki) tarafından çekiliyormuş gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı.

“Etkileşime geçen galaksiler, mesela bunlar, birbirleri üzerindeki etkilerine göre isimlendiriliyor, en sonunda da birleşmeleri ile ya da özel bir şekil almalarıyla sonuçlanıyor.” diyen NASA yetkileri, galaksilerden birinin diğerine çekilişini suya bir damlanın düşmesine benzetti.

Galaksilerin Birleşmesi Binlerce Yıllık Bir Süreç

Evrenin muazzam sonsuzluğunda, büyüklükleri ışık yılları ile ölçülen galaksilerin birleşmesi bir anda gerçekleşmiyor. NASA bu sürecin birkaç yüz milyon yıl, hatta bazen milyarlarca yıl sürebildiğinin altını çizdi.

Kurum açıklamasında “Her ne kadar galaksilerin birleşmesi içindeki yıldız sistemleri için oldukça yıkıcı bir şey gibi gözükse de, yıldızlar arasındaki mesafelerden dolayı iki yıldızın çarpışması pek olası değil” ifadelerini kullandı.

Hubble Uzay Teleskobu gelecek yıl geri dönecek. Onun yerini ise James Webb Uzay Teleskobu devralacak. NASA’nın yıldızları izlemek için geliştirdiği bu yeni araç, gezegenimizin uzaya bakan gözü olacak. James Webb Teleskobu ile uzaydaki yapılara daha yakından bakmak mümkün olacak.

 1.118 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir