okey oyna

Huawei Mate Xs Tanıtıldı

Huawei yeni akıllı telefonu Mate Xs modelini tanıttı.

Huawei Mate Xs Teknik Özellikleri

Huawei düzenlediği etkinlikte Huawei Mate Xs’e resmiyet kazandırdı. MWC 2020’nin iptal edilmesinden sonra çevrimiçi bir etkinlik düzenleyen Huawei, katlanabilir akıllı telefon modelini de karşımıza çıkardı.

Öncelikle Huawei ve ABD krizi hala çözüme kavuşabilmiş değil. Bu nedenle Huawei kendi işletim sistemini geliştirmeye odaklanmışken, Google servislerine de yeni modellerde hala ulaşılamıyor. Kendi mobil servisini geliştiren Çin‘li teknoloji devi bunu Huawei Mobil Servisleri olarak adlandırıyor.

Öncelikle akıllı telefon çıkmadan önceki tahminlerin ne kadar tuttuğuna bir göz atalım. Huawei Mate X modelinde olduğu gibi bu modelde de Leica kamera bekleniyordu. Benzer bir tasarım çizgisinin beklendiği Xs modeli için geliştirilmiş menteşe tasarımının yer alacağı da tahminler arasındaydı. Hatta katlanabilir ekranlı telefonlar için bir sorun olan ekranın kırışması veya deforme olması durumu bu cihaz için beklenmiyordu. Yani özel bir ekran teknolojisine sahip olacağı düşünülüyordu.

Tam da beklenildiği gibi teknik özelliklere sahip olan cihazın en dikkat çekici özelliği normal akıllı telefon halinden genişleyen ekran moduna geçişte görülüyor. Sağ kısımda bulunan bir tuş ile ekranın genişlediği ve rahat bir şekilde kitap bile okunduğu görülüyor.

Tasarımda dikkat çeken çizgilerin yer aldığını gördüğümüz Xs modeli için oldukça şık göründüğünü söylemek mümkün. Mate X modeline benzerliği ile gördüğümüz yeni modelin, çok daha dayanıklı bir ekran özelliği mevcut. Akıllı telefon halindeyken 6.6 inçlik bir ekrana sahip cihazın ekranının 19.5: 9 en / boy oranına sahip olduğunu görüyoruz. 2.480 x 1.148 ekran çözünürlüğüne sahip olan akıllı telefon, tablet formuna dönüştüğünde hacmini 8 inçlik bir boyuta sabitliyor.

OLED ekran teknolojisinin bulunduğu akıllı telefonun, menteşe kısmına gelindiğinde işlerin sağlam bir şekilde çözüldüğü görülüyor. Cihaz tahmin edildiği gibi gücünü Kirin 990 yonga setinden alıyor. 5G desteğinin de yer aldığı akıllı telefon, Samsung Galaxy Fold ve yeni piyasaya sürülen Galaxy Z Flip‘e önemli bir rakip olacak diyebiliriz.

8 GB RAM’e sahip olan cihazın 512 GB dahili depolama alanı mevcut. EMUI 10 kullanıcı arayüzü ile kutudan çıkan akıllı telefonda 2 farklı renk alternatifi sunuluyor.

Bağlantı tarafında ise USB-C portuna sahip olan cihazın kalınlığı 5.4 mm. En kalın kısmında bu kalınlık 11 mm’ye kadar ulaşıyor.

Huawei akıllı telefonlarının en önemli özelliklerinden kamera özellikleri Xs için oldukça geliştirilmiş. Ana kamera tarafında 40 megapiksellik bir çözünürlük karşımıza çıkıyor. Yan tarafta konumlandırılmış kameralarda ise 8 megapiksel çözünürlüğe sahip telefoto özellikli bir kamera bulunuyor. Bu kameraya 16 megapiksellik 17 mm f/2.2 özelliğinde bir kamera eşlik ediyor. Ayrıca ToF sensörüne sahip bir kamera daha cihazda yer alıyor.

Makro çekimler için özel bir sensörün de eklendiğini söylemekte fayda var. 45x yakınlaştırma özelliğinin yer aldığı akıllı telefonun beklentileri karşıladığını söyleyeyebiliriz.

Cihaz için batarya özelliklerine geçecek olursak, burada karşımıza ekranın büyümesi ile desteğin sağlanması için bataryanın 2 farklı şekilde yer aldığı görülüyor. 4.500 mAh’lik 2 adet batarya yer alan akıllı telefonun, 55W SuperCharge şarj desteğinin bulunduğunu da belirtelim. Bataryanın aşırı ısınmasını önlemek için de özel bir soğutma teknolojisinin yer aldığı cihazın oldukça güçlü olduğu açıklandı.

Huawei Mate Xs Fiyatı

Akıllı telefonun satış fiyatı 2.704 dolar.

Okey Oyna
 1.446 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir