Huawei İnsansız Mağaza Açtı

Huawei Çin’de robotun hizmet verdiği insansız mağazasını hizmete açtı.

Robotların insanların işlerini elinden alacağı uzun zamandır konuşuluyor. Şimdilik bilim kurgu filmi gibi duran tahminlerin ilerleyen yıllarda yaygınlaşma ihtimali çok yüksek. İnsansız hava aracı, insansız otomobil derken şimdi de insansız mağaza gerçek oldu. Huawei de bu konsepte ayak uyduran firmaların arasına adını yazdırdı. Çalışanı olmayan Huawei mağazası hizmete başladı.

İnsansız Mağaza Kapılarını Açtı

Huawei’nin dünyanın farklı şehirlerinde mağazası bulunuyor. Bu mağazaları ziyaret edenler, mağaza çalışanlarının yardımı ile kendileri için uygun ürünleri seçebiliyorlar. Çin’de açılan yeni mağaza ise bu mağazalardan ayrılıyor.

Çalışanı olmayan Huawei mağazası, 1 Ocak’ta faaliyete başladı. Çin’in Vuhan şehrindeki insansız mağaza silindirik bir yapıya sahip. Mağazada bir büyük iki de küçük robotik kol çalışıyor.

Çalışanı olan mağazalarda bildiğiniz gibi vardiya sistemi var ve genelde 7/24 açık olmuyor. Bu mağaza ise çalışanı olmaması nedeniyle 7/24 faaliyet gösterebiliyor.

Müşteriler, müşteri alanına yerleştirilmiş ekrandan ürünlerini satın alabiliyorlar. Müşterinin siparişi tamamlamasının ardından büyük robot ürünü alıyor ve onu küçük robotun alabileceği dağıtım noktasına yerleştiriyor.

Şimdilik mağazada Huawei Vision TV gibi büyük ve ağır ürünler yok. Tüketiciler yalnızca akıllı telefon ve aksesuar satın alabiliyorlar. Ancak ilerleyen dönemde bu sistem daha da gelişecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.