Huawei HarmonyOS’lu İnsansı Robotunu Tanıttı

Huawei Aelos Robot

Huawei HarmonyOS işletim sistemi ile çalışan insansı robotu Aelos‘u resmi olarak tanıttı.

Huawei HarmonyOS’lu İnsansı Robotunu Tanıttı

Çin‘li teknoloji devleri yerel yazılımlar ile robot dünyasına yönelik yatırımlarını artırıyor. Bunun son örneği Huawei’nin işletim sistemi HarmonyOS’u kullanan Shenzhen Kaihong Technology ve Leju Robotics‘den geldi. Aelos adlı insansı robotu günyüzüne çıkaran firmalar HarmonyOS’u temel alması ile dikkatleri üzerine toplamayı başardı.

Kan Basıncı Ölçebilen İnsansı Robot: Aelos

Aelos olarak isimlendirilen insansı robot şu anda Çin’de satışa çıktı. Aelos, sağlık, eğitim ve endüstriyel hizmetlerdeki uygulamalar için özel olarak tasarlanmış.

Öğretim asistanı olarak görev yapacak olan insansı robot çevresini algılamak için bazı sensörleri kullanıyor. Ayrıca çift kameraya sahip olan robot STM32 ve RK3568 çiplerinden gücünü alıyor. Firmanın verdiği bilgilere göre insan / robot etkileşimi için gelişmiş yeteneklere sahip.

Diğer Robotlardan En Önemli Farkı HarmonyOS İle Çalışması

Aelos insansı robotun diğer robotlardan en önemli farkı ise Huawei’nin geliştirdiği HarmonyOS’u kullanıyor olması. Açık kaynak kodlu bu işletim sistemi gelişmiş güvenlik, özelleştirilebilirlik ve farklı cihazlar arasında uyumluluk gibi özellikler sunuyor. Açık kaynak kodlu olması geliştiricilerin Aelos’un özelliklerini kişiselleştirebilmesine ve genişletmesine imkan sağlıyor.

Shenzhen Kaihong şirketinin CEO’su Li Wang HarmonyOS’u Huawei iş birliğiyle seçtiklerini ve cihazlar arasında kolay bağlantının önünü açacağının altı çizildi. Bu entegrasyon Aelos’un çok yönlü uygulamalar için akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve tabletler ile kullanılmasını sağlayacak.

Eğitim, Endüstri ve Sağlık Alanlarında Çşitli Rollere Yardımcı Olacak

17 farklı şekilde kullanılabileceği ifade edilen insansı robot eğitim, endüstri ve sağlık alanlarında çeşitli rollere yardımcı olacağı tahmin ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir