Huawei 5G Antenleri Everest’e Yerleştirdi

Huawei 5G Anten Everest

Huawei firması 5G çalışmalarında öncü olacak çok önemli bir başarıya imza attı. Huawei, 5G antenleri Everest Dağı‘na yerleştirilerek bu konuda önemli bir farkındalık yarattı.

Huawei’nin 5G Antenleri 5.800 Rakıma Yerleştirildi

Tüm dünyada 5G çalışmaları hızlı bir şekilde devam ederken, son günlerde Hollanda ve İngiltere gibi ülkelerde, bu çalışmaları önleyici olaylar da oldu. Bazı ülkelerde 5G istasyonları, koronavirüs‘ün yayılmasını sağladığı gibi yanlış iddialarla yakıldı.

Ancak Huawei gibi sektörün dev firmaları örnek çalışmalarını devam ettiriyor. Huawei firması ile China Mobile’ın yaptığı ortak çalışma ile Everest’in 2 farklı seviyesine 5G antenler yerleştirildi. 8 tonluk malzeme ile yapılan çalışmalarda, Everest’in 5.300 ve 5.800 metre rakımlı bölgelerine antenler konuldu. Bu antenlerle 1 Gbps hıza ulaşılabildiği açıklandı.

Ayrıca bu çalışmadaki yeni hedef ise 5G antenleri Everest’in 6.500 metre rakımlı bölgesine de yerleştirebilmek.

Yapılan çalışmalarla, 2013 yılından itibaren 4G’ye sahip olan Everest, 5G bağlantısına kısmen geçiş yapmış olacak. Yaklaşık 150 kişinim yer aldığı bu çalışmalarla, 5G bağlantısı en zorlu bölge ve hava şartlarında test edilmiş olacak.

Çin, Everest’te yaptığı bu çalışma ile 5G alanında en ileri ülke olduğunu da göstermeyi amaçlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.