Hotlink Koruması

Geçtiğimiz günlerde müşterilerimden birisinin kurumsal haber portalı trafik sınırını aşması ile birlikte aklıma hemen hotlink geldi. Cpanelden  ziyaretçilere inceledim. Birçok web sitesi bazı haberlerdeki resimleri kendi hostuna veya başka bir yere yüklemeden haber sitemizden direk link vermiş. Dışarıdaki sitelerin sizin sitenizdeki resimlere veya dosyalara bağlantı vermesi bazen çok önemli sorunlar çıkarabilir. Sitemizin root dizinindeki .htaccess dosyasının en alt satırlarına şu kodları ekleyerek bu sorunu kökünden çözebiliriz.

RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://celalyurtcu.com/.*$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://celalyurtcu.com$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://www.celalyurtcu.com/.*$ [NC]
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://www.celalyurtcu.com$ [NC]
RewriteRule .*\.(jpg|jpeg|gif|png|bmp|swf)$ http://img2.imageshack.us/img2/6751/hotlinkkoruma.png [R,NC]
RewriteRule .*\.(mp3|zip|rar|exe)$ http://www.celalyurtcu.com/hotlink.html [R,NC]

Üstteki kodlarda ilk 4 satırda hangi sitelere izin vereceğimizi belirttik. 5. satırda ise jpg, jpeg, gif, png, bmp ve swf formatları başka siteler tarafından kullanıldığında hangi resmin gösterileceğini belirttik. Burada dikkat etmemiz gereken önemli bir nokta var; gösterilecek resim kendi sitemizden olmamalı, çünkü hotlink koruması aktif olacağı için resim diğer sitede gösterilemeyecektir. Ben gösterilecek resim dosyasını imageshack.us ‘a yükleyip linki verdim. 6. satırda mp3,zip,rar ve exe uzantılı dosyalara indirilmek için tıklanıldığında hangi sayfaya gideceğini belirttik.
Ben kendi oluşturduğum sayfanın linkini verdim.

Anlatılanları sizde uygularsanız, sitenizdeki resim ve dosya linklerini başka siteler direk kullanamayacaktır. İndirmek isterlerse sitenize girmek zorunda kalacaklar.

3 Yorum

  1. Harika Bilgiler Paylaşmışsınız. Bazı yerlerde takılmama rağmen yapabildiklerim bile çok işime yaradı.

  2. bendeki sorun biraz garip hotlink korumasını açınca mozilla sorun oluyor .. örneğin ie görüntülenen player mozilla ile sorunlu. playlist not found çıkıyor bu sorunu nasıl çözebilirim. şimdiden teşekkürler..

  3. Oldukça güzel makaleler paylaşıyorsunuz. Benim aradağım buydu tşkler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir