Hosting Seçimi Nasıl Olmalı?

Hosting Seçimi Nasıl Olmalı?

Hosting seçimi web sitenizi hayata geçirmeniz için önemlidir. Özellikle başlangıç aşamasında doğru hosting seçimi yapamazsanız ilerleyen zamanda bu sorun yaratabilir. Bunun için hosting seçerken belirli noktalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Hosting Seçimi İçin Önemli Noktalar

Hosting seçimi nasıl olmalı sorusu için öncelikle hostinge neden ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. Hosting ya da sunucu web sitenizin barındırılacağı alandır. Her web sitesi bir hosting üzerinde tutulur. Bu sunucu içinde siteniz için gerekli olan veriler ve dosyalar bulunur. Aynı zamanda hosting çeşitlerine göre depolama veya server kuruluşu için de hosting bulunmaktadır.

Hosting almak istiyorsanız web sitenizi hayata geçirmek veya diğer projelerinizde kullanmak için özelliklerine göre seçim yapmanız gerekir. Hosting özellikleri şu başlıklar içinde değerlendirilebilir;

  • Disk alanı; seçeceğiniz sunucunun toplam dosya boyutunu ifade etmektedir. Disk alanında çok fazla dosya ve veri tutacaksanız bu durumda yüksek veya sınırsız disk kapasitesine sahip olan sunucular arasından seçim yapmalısınız.
  • Aylık trafik; sitenize gelecek olan ziyaretçi sayısını karşılayacak türde bir seçim yapmalısınız. Eğer sunucu paketinin izin verdiği ölçünün üzerine çıkılırsa bu durumda sitenizde yavaşlama olacak veya yüksek trafik bandından ötürü kapanacaktır. Her ay belirlenmiş olan trafik sayısı sıfırlanmaktadır.
  • Kullanılacak site sayısı; hosting paketleri bir site barındırmadan sınırsız site barındırmaya kadar izin verebilir. Bu da tek bir sunucu üzerinden çeşitli projelerinizi kontrol etmeniz için yararlıdır. Eğer birden fazla site veya proje kontrolü yapmak istiyorsanız tek bir hosting üzerinden kontrol açısından önemli avantaj elde edersiniz.
  • SSL Desteği; sitenizin güvenli olması için SSL olarak ifade edilen sertifikaya ihtiyacınız bulunuyor. Bu sertifikayı bazı hosting firmaları ücretsiz sunarken bazıları ücret karşılığında sunuyor. Ücretsiz olarak sunan firmalar ile anlaşmanız ekonomik olacaktır.
  • MySQL; hosting seçimi için önemli olan veritabanı için limitlere dikkat etmeniz gerekiyor. Özellikle sunucunuzda birden fazla site barındıracaksanız seçtiğiniz paketin birden fazla veritabanı oluşturmasına izin vermesi gerekiyor.

Doğru Hosting Nasıl Bulunur?

Hosting seçimi nasıl olmalı sorusuna yanıt vermeniz için projenizin ihtiyaçlarını belirlemeniz gerekir. Eğer çok fazla ziyaretçi çekmeyecek bir site açıyorsanız giriş seviyesinde olan hosting seçebilirsiniz. Daha ileriye dönük ve kapsamlı projeleriniz için ise sınırsız paketleri tercih edebilirsiniz.

Hosting paketleri tür olarak da ayrılır. Bunlar Linux, Windows, WordPress, VPS ve VDS gibi çeşitlerdir. Linux ve Windows, sunucunun barındırıldığı sistemi, WordPress hosting paketleri WordPress ile kurulacak sitelere uyumlu sunucuları, VPS ve VDS ise paylaştırılan ya da tamamen kişiye özel olarak ayarlanan sunucu çeşitlerini ifade etmektedir. Her birisinin kendi içinde avantajları bulunur ve bunları inceleyerek seçiminize karar verebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir