Hologram Telefon Görüşmesi Geliyor

Hologram Telefon Görüşmesi 6G

Yongtao Zhang 6G‘nin Hologram telefon görüşmesini hayatımıza dahil edeceğini açıkladı.

Hologram Telefon Görüşmesi Geliyor

Geçen yaz aylarında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı uzun zamandır beklenen altyapı çalışmalarının büyük ölçüde tamamlandığını etmişti. Bu açıklamadan sonra İstanbul Havalimanı pilot bölge ilan edilerek 5G hizmeti verilmeye başlanmııştı. Daha sonra 5G ihalesine 2023 yılında çıkılacağı duruyulmuştu. Ancak bazı Asya ülkeleri şimdiden bir sonraki nesile odaklanmış durumda. Peki dünyada 6G ne zaman gelecek?

Güney Kore 2028 Yılında 6G Ağını Başlatacak

Güney Kore Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’nın yaptığı açıklamada dünya standartlarında bir teknoloji ve gelişmiş yazılım tabanlı mobil ağlar kullanılarak ayrıca mevcut alt yapı güçlendirilerek 2028’de 6G ağının başlatılacağı belirtti.

Devlet bu süreçte yerel firmaların 6G ağı için gerekli olan bileşen, malzeme ve ekipmanı geliştirmesi için teşvik edecek. Ayrıca bu süreci ve ağı desteklemek için tedarik zincirini güçlendirmeyi amaçlıyor. Örneğin 6G fizibilite çalışmaları için 500 milyon dolara yakın bir bütçeye sahip proje devam ediyor.

Güney Kore 2022’de Alınan 5G Patentlerinin %25.9’una Sahip

Şu anda Asya’nın en büyük 4. ekonomisi olan Güney Kore 2022’de alınan 5G patentlerinin yüzde 25.9’una sahip durumda. 6G sektörüne erkenden ve mümkünse ilk olarak giriş yaparak bu oranı yüzde 30’un üzerine çıkarmayı planlıyor. Böylece önümüzdeki 15-20 yılda mobil teknolojiler ve iletişim pazarındaki pastadan daha büyük bir pay alacak.

Türkiye’de ise bu yılın ilk çeyreğinde 5G altyapı ihalesi yapılacak. Ancak yazılım geliştirme süreci uzun zamandır devam ediyor. Türk Telekom’un Bu alanda Ericsson Türkiye ile çalıştığı görülüyor. Ericsson Çin Teknoloji Bölümü Genel Müd. Yrd. Yongtao Zhang ise beklenmedik bir açıklama yaptı.

Bilim Kurgu Filmlerindeki Holografik İletişim Gerçek Olacak

Yongtao Zhang 6G teknolojisinin bizleri sanal gerçeklikle bir araya getirecek adım olduğunu ifade etti. Hatta bilim kurgu filmlerindeki holografik iletişimin yani hologram telefon görüşmesinin de böylece hayatımıza gireceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir