Her Eve 100 Mbit İnternet Geliyor

Yüksek Hızlı İnternet

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu her eve en az 100 Mbit internet hizmeti verileceğini açıkladı.

Her Eve En Az 100 Mbit İnternet

Yaklaşık 2 ay önce göreve başlayan yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Koronavirüs salgınının internet altyapısı üzerindeki etkilerine değinirken, her eve en az 100 Mbit internet açıklaması ile yüzleri güldürdü.

Kamu Bilişim Dijital Zirvesi’nin açılışında konuşan Bakan Adil Karaismailoğlu, salgın döneminde e-ticaret sitelerine ilginin arttığını belirtti. Toplantılar için kullanılan yazılımların güvenlik sorunlarını da beraberinde getirdiğini, iletişim ve bankacılık başta olmak üzere birçok sektörün evden çalıştığını, eğitim kurumlarının uzaktan eğitim platformları ile öğrencilerle buluştuğunu vurguladı.

2003 yılında 20 milyar lira seviyesinde olan Bilgi ve İletişim Teknolojileri sektörünün büyüklüğünün günümüzde 132 milyar liraya ulaştığını belirten Bakanın açıklamalarından bazıları şunlar oldu;

Fiber hat uzunluğu 371 bin kilometreyi, sabit geniş bant abone sayısı 14 milyonu geçti. Sabit altyapılarda fiber kullanan abonelerin sayısı 3,1 milyona yaklaştı. 83 milyona ulaşan mobil abone sayısının yüzde 85’inden fazlası son 3 yılda 4.5G hizmetini kullanmaya başladı. 2019’da sektör yüzde 13 büyüdü.”

Bakan abone yoğunluğunu yüzde 100’e çıkarmayı ve bu kapsamda 10 milyon fiber aboneye ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Ulusal Genişbant Stratejisi ve Eylem Planı’nın 2 yıl önce yayınlandığını hatırlattı. Bu kapsamda her yerden herkese genişbant ilkesiyle hareket ederek “2023 yılında tüm hanelere en az 100 Mbit/s hızda geniş bant erişimi sağlamayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.