Helikopter Nasıl Çalışır?

Helikopter

Helikopterler ve uçaklar uçma prensipleri olarak aynıdır. Helikopter ve uçakların bir diğer farkı uçakların kanadının sabit olmasıdır. Ancak helikopterlerde bu söz konusu değildir. Çünkü helikopterlerde kanat sabit bir halde değil döner bir haldedir. Helikopterler taşıma kuvvetini kazanmak için pervanelerini çalıştırırlar.

Uçakların kalkışı için gerekli olan pist alanı helikopterlerde geçerli değildir. Belli bir kanat hızına geldiklerinde uçuş yapabilirler. Pervaneler hava içerisinde hareket eder. Bu hareket sonucunda üst yüzeylerde alçak basınç, alt yüzeylerinde ise yüksek basınç oluşur. Oluşan bu basınç sonrasında taşıma kuvveti oluşur. Helikopterin sahip olduğu motor pervanenin dönmesi için güç sağlar.

Helikopterin Kanat Yapısı Nasıldır?

Helikopter ve uçakların kanatları benzerlik gösterir. Ancak arada bir fark vardır o farkta helikopterlerin kanatları daha incedir. Bunun nedeni ise helikopter kanatlarını yüksek hızlara çıkarmak zorunluluğu altında olduğu için, az sürtünmeye maruz kalması amacıyla daha incedir.

Bernoulli Prensibi Nedir?

İki basınç altında dile getirdiğimiz yüksek ve alçak basınç temelinde Bernoulli prensibi yatmaktadır. Bernoulli’ye göre akışkanlar bir cisimden geçerken, cismin her bölümünün başından sonuna aynı sürede ulaşırlar. Bu örneğe baktığımızda üst için gidilmiş olan yol, altta gidilen yola kıyas ile daha uzun bir zamanı ele almaktadır. Bunun sonucunda hız üst yolda daha yüksek olur.

Bunun sonucunda ise üst yolda hız yüksek olacağı için basıncın az olacağını düşünür. Alt yolda ise hız düşük olacağı için basıncın fazla olacağını düşünür. Bunların sonucunda ise helikopterimiz yükseklere çıkacak ve uçma işlemini başarı ile tamamlayacaktır. Helikopterin ağırlığı pervanede oluşan taşıma kuvveti dolayısı ile aerodinamik kuvvete eşit olduğu zaman helikopter havada kalmayı başarabilir.

Pervane kolları pal adı verilerek adlandırılır. Paller uçak kanadının benzeri şeklindedir. Paller açılı olarak konumlanmıştır. Helikopter iki palden oluşur. Bu iki pal birbirine zıt yönde olarak konumlanmıştır. Motorun devri yükseldiği sürece helikopterin yerden olan yüksekliği de o kadar yükselir. Helikopterlerde bulunan motorlar pervanelerin dönmesi açısından büyük önem taşır. Helikopterler denge aşamasını başarılı bir şekilde geçtikten sonra pilotun kontrol edeceği mekanizmaya gelmiş bulunur. Pilot pedallara basarak helikopterin sağa ve sola gitmesini sağlar.

Kaynak: https://guvenilirbahis.vip

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir