Harvard Üniversitesi Duvarda Yürüyebilen Robot Yaptı

Harvard Üniversitesi‘nin yüzme ve uçma kabiliyetlerine sahip RoboBee adlı robotu artık duvarda da yürüyebiliyor. Detaylar haberimizde.

robobee

Ulusal Bilim Vakfı (NSF)’nin bir süredir sürekli uçabilen özerk robot yapımı konusunda çalışmalarını sürdürdüğü biliniyordu.

Vakıf bu amaç doğrultusunda Harvard Üniversitesi ile birlikte ortak bir robot yapımı projesi gerçekleştirmişti.

Yürütülen ortak çalışma sonrasında ortaya çıkan robot ise yüzme ve uçma kabiliyetlerine aynı anda sahip olması ile öne çıkıyordu.

Harvard Üniversitesi, şimdiki süreçte ise yüzme, uçma kabiliyetlerini aynı anda taşıyan robotun algoritmasına bir özellik daha ekleme yoluna gitti.

RoboBee adlı robot, artık yüzme ve uçmanın yanı sıra duvarda da yürüyebiliyor.

Robert Wood önderliğindeki Harvard Bilim İnsanları, yer aldığı her yüzeye yapışabilmesi için elektrostatik yamalara sahip robotu ürettiler.

84 miligramlık elektrostatik yamalara sahip robot, duvarda kalarak mevcut tükettiği enerjiden 1000 kat daha az enerji harcıyor.

Böylece sahip olduğu pil ömrünü uzatan robot, uçma ya da yüzme aktivitelerini gerçekleştirdiği esnada daha fazla güce sahip oluyor.

Ulusal Bilim Vakfı’nın söz konusu robotlara yapay zeka takviyesi yapması ihtimalinde, insan müdahalesi olmaksızın yüzme, uçma ve duvarda yürüyebilme özelliklerine sahip olacak robotun robotik teknolojilerde bir çığır açabilecek nitelikte olacağı ifade ediliyor.

Pek çok kullanım alanında faaliyet gösterebileceği belirtilen robotun, ileriki süreçte savunma sanayiinde de yer alabileceği ifade ediliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir