Güneş Enerjisi ile Elektrik Üretip Devlete Satmak

TBMM Genel Kurulu, kamuoyunun torba yasa olarak bildiği Vergi Kanunları, Bazı kanun ve kanun hükmünde kararnamelerde değişiklik yapılması ile ilgili kanun tasarısı kabul edildi.

Tasarı kapsamında yenilenebilir enerji kaynakları hakkında teşviklerde bulunuyor. Eğer çatınız uygunsa güneş enerjisi sayesinde yeni gelir kapınız olması mümkün.

Yeni torba yasa ile evinizin çatısında güneş enerjisinden elektrik üreterek ihtiyacınızın fazlası olan elektriği satabilirsiniz. Üstelik vergiden de muaf olarak. Çatıya kurulacak üretim sisteminin kurulum gücü 10 kilovatı geçemez ve üretim ile tüketim tesisi de aynı noktada olmak zorundadır.

Bu kişilerin defter tutma ve belge düzenleme zorunluluğu da yoktur. Düzenleme şirketleri değil şahısları kapsar. Bu şekilde bir satış gerçekleşmesi halinde ise dağıtım şirketleri satıcıya gider pusulası keserek ödeme yapar.

Nasıl Başvuru Yapılır?

Bölgedeki elektrik dağıtım şirketine gidilerek bağlantı görüşü talep edilir.

  • Başvuru yapan kişinin nüfus cüzdanı,
  • Başvuru formu,
  • Abonelik belgesi,
  • Apartmanda ikamet ediyorsa apartman yönetiminin çatıyı kullanmasında mahsur olmadığına dair noter onaylı belge,
  • Elektrik mühendisinden alınmış hat şeması ve harita mühendisinden alınmış aplikasyon krokisi gerekir.

Bu belgeler ile faturada yazan tüketim sözleşme gücü 3 kW ve altı ise Bağlantı Anlaşması Çağrı Mektubu edinilir. Yok, 3 kW üstü ise değerlendirme yapılır. Değerlendirme neticesinde uzman bir elektrik mühendisliği bürosuna gidilerek proje paftaları ve proje onay belgesi oluşturur. Daha sonra bölgedeki elektrik dağıtım şirketine gidilir. Projesi onayı alan kişi söz konusu tesisi 1 yıl içinde kurmak zorundadır. Aksi halde anlaşma hükümleri fesih edilir.

Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

3 kW’lık bir tesis için yaklaşık 12 adet 270Wp ve üzeri güneş paneli kullanılır. Bu panelleri yerleştirmek içinse çatıda en az 21 m² boş alan olmak zorundadır. Çatının tesis olacak kısmında baca, anten vb. şeyler olmamalıdır. En dikkat edilmesi gereken husussa deneyimli, işinde uzman ve kendini bu alanda ispatlamış firmalarla çalışmaktır.

Tommatech 5 Watt Polikristal Güneş Paneli

Güneş enerji santrali devlete elektrik üretip satmak kişiyi kendi elektriğini üretebilecek hem de depolayabilirse elektrik kesintilerinden hiç zarar görmeyecek hale getirecek. Sistemin tahmini yıllık getirisi 8 bin 700 TL civarında olabilir ve sistem kendini 5 ile 7 yıl arasında amorti edebilir. Yıllardır boş duran eviniz bir anda değerlenir. Tesisin sahibinin taşınması ya da evini satması durumunda ise yönetmelik hükümlerine göre yeni tüketici ile perakende satış sözleşmesi imzalanır ve ikili anlaşma yapılır.

Yeni tüketicinin başvuru yapması halinde bu işlemler 2 gün içerisinde tamamlanır. Yeni tasarıya göre kiracılarda ev sahibiyle yaptığı 2 yıllık kira sözleşmesini alarak başvuruda bulunabilir. Böylece belki de hiç kira bedeli ödemesine bile gerek kalmayacak. Ülkemiz bu sayede Avrupa ülkeleri ile enerji sistemlerini kurarak ciddi rekabet eder konuma gelecek.

Rüzgar türbini ve güneş enerjisi kullanan bir kişi dört mevsim boyunca enerjisini kendisi üretecek. Bursa güneş paneli konusunda en çok talebin alındığı ve yoğunluğun o tarafa verildiği yer olarak birinci sırada yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.