Güncelleme Nasıl Yapılır?

Telefon Güncelleme

Telefonlarımızda birçok farklı uygulamalar bulunmaktadır. Bu uygulamalar kimi zaman bir sosyal medya uygulaması olurken kimi zaman ise bir oyun uygulaması olabiliyor. Bu uygulamaları bizlere sunan firmalar sürekli olarak hizmetlerinde yenilemeler yapmalıdır. Bu yenilemeler daha farklı özellikleri uygulamalara ekleyerek kullanıcının beğenisini kazanmak için yapılır. Ayrıca uygulamaların sürekli olarak aynı özellik ve grafiklerle ilerlemesi bir süre sonra kullanıcıyı sıkabilir ve uygulamada daha az vakit geçirmesine neden olabilir. Firmalar tarafından eklenen bu özellikleri uygulamalarımızda görebilmemiz için güncelleme yapmamız gerekir. Günümüzde bazı insanlar güncelleme yerine uygulamayı kaldırıp tekrar indirmeyi tercih ediyorlar. Peki güncelleme nedir ve nasıl yapılır?

Güncelleme Nedir?

Firmaların halihazırda bulunan uygulamalarına yeni özellikler eklemesine ve bu özelliklerin bizler tarafından kullanılması için yapılması gereken işleme güncelleme denir. Güncellemeler sonucunda uygulamalar öncekinden farklı bir görünüme veya kullanım şekline bürünebilir. Bu tür güncellemeler uygulamalara daha renkli bir hava katmak amacıyla yapılır. Ayrıca eğer kullanıcılar uygulama hakkında bir özellik üzerinden yoğun bir şikayette bulunuyorsa, bu şikayetler dikkate alınarak düzenlemeler yapılabilir.

Güncelleme Yapma

Eğer uygulamalarınıza yeni bir özellik gelmiş ve sizden bu özelliği kullanabilmeniz için uygulamayı güncellemeniz isteniyorsa bunu yapmanın 3 farklı yolu vardır:

  • Otomatik Güncelleme
  • Uygulama İçinden Güncelleme
  • Telefonun Mağazasından Güncelleme

Bu 3 yoldan birini seçerek uygulamanızı kolaylıkla güncelleyebilir ve yeni haliyle kullanabilirsiniz.

Otomatik Güncelleme

Telefonunuzda yer alan bazı uygulamalar otomatik olarak güncellenir. Bu otomatik güncellemeyi genellikle sosyal medya uygulamalarında görürüz. Bir gün kalkıp telefonunuzu açtığınızda sosyal medya uygulamanızda mesaj yerinizin, grafiklerin veya farklı bir yerin değiştiğini görebilirsiniz. Bu güncellemeler uygulamayı yüklerken bulunan otomatik güncelleme özelliğinden kaynaklanır. Ancak bazı uygulamalarda otomatik güncelleme özelliği aktif olarak bulunmaz. Eğer uygulamanız otomatik olarak güncellensin istiyorsanız telefonunuzun ayarlar bölümünden uygulama kısmına girebilirsiniz. Burada otomatik olarak güncellenmesini istediğiniz uygulamayı seçerek daha sonraki güncellemelerle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Uygulama İçinden Güncelleme

Uygulama içinden güncelleme yöntemi en bilindik olanıdır. Uygulamanıza eğer bir yeni özellikler eklendiyse, açtığınızda güncellemeniz istenir. Bu istekle beraber genellikle bir güncelle butonu da bulunur. Güncelle butonuna basarak kısa bir süre içerisinde uygulamanızı güncelleyebilirsiniz.

Telefonun Mağazasından Güncelleme

Uygulama içerisinden güncelleme yapmanız istendiğinde bazı durumlarda güncelleme başarısız sonuçlanır. Güncelle tuşuna bastığınızda istek başarısız oldu yazısıyla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda insanların ilk yaptığı uygulamayı kapatıp tekrar açmak olsa da bu yöntemin olumlu bir sonuç verdiği söylenemez. Eğer uygulama içerisinden güncelleme yapılamıyorsa telefonunuz Apple ise App Store’dan Android ise Play Store’dan güncelleme yapabilirsiniz. Bunu yapabilmek için telefonunuzun mağazasına girip uygulama ismini arama kısmına girin ve aratın. Daha sonra açılan ekranda uygulamanızı bulun ve tıklayın. Tıkladıktan sonra eğer bir güncelleme geldiyse uygulamanın altında güncelle butonu çıkacaktır. Bu butona basarak uygulamanızı güncelleyebilirsiniz.

Kaynakça

  1. Güncel Giriş (2022, Jan 14). En iyi bahis siteleri. https://guncelgiris.vip
  2. Google (2022). Android uygulamalarınızı güncelleme. https://support.google.com/googleplay/answer/113412

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.