Google’ın insansız otomobil çözümleri kapsamındaki sürücüsüz aracı test sürüşlerinde ilk kazasını yaptı. Araç, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bir otobüsle çarpıştı. Detaylar haberimizde.

google-surucusuz-arac

Google, insansız otomobil teknolojileri ile araçların sürücüye gerek olmaksızın hareket kabiliyetine sahip olma hedefini taşıyordu.

Sürücüsüz tam güvenli bir sürüş deneyimi vaadinde bulunan Google şimdi ise bir kaza ile karşı karşıya kaldı.

Slash Gear‘da yer alan habere göre; söz konusu kazanın firma tarafından gün yüzüne çıkartılmaması istendi.

Kazanın varlığına, Kaliforniya DMV kaza raporundan ulaşıldı.

Raporda yer alan bilgilere göre; Google’ın sürücüsüz otomobili yaklaştığı kavşaktan sağa döneceği sırada sağ yönde yığın halindeki kum torbaları ile karşılaştı.

Bu yüzden algoritmasında yer alan yörüngeye uygun hareket edemeyerek sağa dönemedi. Sola yönelmek zorunda kalan otomobil o yönden gelen bir otobüsle çarpışmış oldu.

Google, kazanın açığa çıkarmasının ardından kaza hakkındaki bazı sorumlulukları kabul etmesine rağmen; otobüs sürücüsünün de hatalı olduğu iddiasını öne sürdü.

Google sürücüsüz araç teknolojisi yetkilisi Chris Urmson yaptığı açıklamada; hareket halinde olan sürücüsüz otomobillerinin sürücü olması halinde de kazaya sebep olabileceğini ifade ederken; otobüs şoförünün bu noktada yavaşlaması gerektiğini belirtti.

Kaza raporunda her iki araçta da ufak hasarların bulunduğu vurgulandı.

Google, Kaliforniya DMV ile kazanın tam olarak kamuoyuna aktarılmaması yönünde bir görüşme gerçekleştirdi. Bu bağlamda; kazanın görüntüleri, kaza zamanına ilişkin detaylar tamamen açıklanmış değil.

Kazanın araçta sürücü bulunsa dahi gerçekleşip gerçekleşmeyeceği belirsizliğini koruyor; fakat sürücülü otomobillerden daha güvenli bir sürüş deneyimi vaat eden firmanın bu tip olaylara mahal vermemesi gerektiği de bir gerçek.