Google‘ın modüler akıllı telefon projesi Project Ara yıllardır süren geliştirmelere rağmen iptal ediliyor. Detaylar haberimizde.

google-project-ara

Batarya, kamera ve hoparlör gibi parçaların çıkarılıp takılabildiği modüler akıllı telefon projesi Project Ara iptal ediliyor.

Google Projenin Fişini Çekti

Yıllardır çalışmaların devam ettiği proje ile ilgili son olarak Google, geçtiğimiz mayıs ayında bir açıklama yapmış ve Proje Ara cihazlarının geliştiricilere sonbahar aylarında dağıtılacağını söylemişti.

Reuters kaynaklarına göre Google ilgili ürünü kendisi sunmamaya karar verdi ancak farklı donanım üreticilerine Projet Ara’nın lisansını verebilir.

Bildiğiniz gibi şirket bugüne kadar Nexus cihazları için farklı üreticilerle beraber çalışmıştı.

Tek Modüler Telefon Projesi Değil

Üç yıl önce ilk olarak Motorola daha sonra da Google Gelişmiş Teknolojiler ve Projeler grubu tarafından yürütülmeye başlanan Project Ara, PuzzlePhone gibi farklı rakiplere de sahip.

Dünya genelinde hem tamamen modüler hem de kısmen modüler birçok akıllı telefon geliştirme projesi yer alıyor.

Bakalım Google bu projeyi tamamen rafa mı kaldıracak, yoksa farklı bir donanım üreticisiyle yoluna devam mı edecek. Çünkü gerçek modüler bir akıllı telefon fikri, kullanıcılar tarafında oldukça istenilen bir teknoloji.