Google’dan ChatGPT’ye Benzeyen Sohbet Robotu Geliyor

Google Apprentice Bard

Google‘ın ChatGPT‘ye benzeyen ve kendi geliştirdiği sohbet robotu üzerinde çalışmalar yaptığı iddia edildi.

Google’dan ChatGPT’ye Benzeyen Sohbet Robotu Geliyor

Son zamanlarda dünya genelinde gündemden düşmeyen akıllı sohbet robotu ChatGPT büyük yankı uyandırmaya devam ediyor. En büyük yapay zeka çalışmalarından birisi olarak kabul edilen bu sohbet robotu teknoloji firmalarını da etkilemeyi başardı. Bu firmalar arasında önemli bir konumda olan olan Google iddialara göre kendi yapay zeka sohbet robotunu test etmeye başladı.

Yapay zeka tarafında önemli gelişmeler gün geçtikçe karşımıza çıkmaya devam ediyor. Bu gelişmelerin en büyüğü hiç şüphesiz ChatGPT. İsminden sık sık söz ettiren sohbet robotu bıraktığı etki ile diğer teknoloji firmalarını da etkiledi. İddialara göre Google da bu firmaların arasında yer alıyor.

Google Apprentice Bard İsimli Sohbet Robotunu Test Ediyor

Google birkaç ay önce ChatGPT’ye rakip olarak bir teknoloji ortaya çıkarmayacağını açıklamıştı. Ayrıca Google’ın AI bölümünün lideri olan Jeff Dean ve CEO olarak görev yapan Sundar Pichai Google’ın yapay zeka modellerinin de OpenAI şirketi kadar yetenekli olduğunu ifade etti. Ancak itibar sebebiyle böyle bir ürün çıkarmayacağını belirtmişti. Ortaya çıkan iddialarda ise bunun tam tersini gösteriyor.

Çıkan haberlere göre Google çalışanları ChatGPT’ye bir yapay zeka sohbet robotunu test etmeye devam ediyor. Apprentice Bard isimli sohbet robotu da ChatGPT gibi doğal bir dil kullanılarak sorulara cevap verebiliyor. Sohbet robotu ayrıca Google’ın LaMDA teknolojisi ile oluşturulduğu ifade edildi.

Yeni Sohbet Robotunda ChatGPT’de Olmayan Bir Özellik Sunulacak

Apprentice Bard’de ise kullanıcılar iletişim kutusuna soru metnini yazarak cevap alabiliyor. Ayrıca cevapla ilgili bir geri bildirim de yapılabiliyor. İddialara göre Google’ın yeni sohbet robotu ChatGPT’de şimdilik olmayan bir özelliği de sahip. Sızıntı haberlerde Apprentice Bard’ın durdurulan sohbet robotunun önceki versiyonu olan Meena’nın yerini alacağını ifade edildi.

Google’ın yeni projesinin ne zaman tanıtılacağı şimdilik belli değil. Ortaya çıkan iddialar Google’ın yapay zeka teknolojilerine ağırlık vereceği yönünde. Bu da teknoloji firmaları arasında yapay zeka rekabetinin artacağını ortaya koyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir