Google Yeni Kuantum İşlemcisini Duyurdu

Google Kuantum İşlemci

Teknoloji devi Google Sycamore isimli yeni nesil kuantum işlemcisini resmi olarak duyurdu.

Google Yeni Kuantum İşlemcisini Duyurdu

Google sık sık yeni gelişmelerle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Firma şimdi de kuantum işlemci alanı ile gündemde. Google yeni nesil kuantum işlemcisini duyurdu. Kuantum hatalarını düzeltme yeteneğine sahip olan bu yeni işlemcinin ismi ise Sycamore.

Teknoloji dünyasının en önemli şirketlerinden olan Google’ın Sycamore ismini verdiği bu işlemci kuantum hatalarını düzeltme yeteneğine sahip. Ayrıca işlemci kuantum hesaplama tarafında da bir dönüm noktası olacak diyebiliriz.

Sycamore Yıllar Önce Çalıştırılmış

Sycamore işlemciyi yıllar önce çalıştırmayı başardığını ifade eden Google yetkilileri bu kez performans açısından da oldukça geliştirmiş. Temel olarak baktığımızda firmanın bir önceki nesil işlemcilerindeki kübitler hataya açık bir yapıdaydı. Ancak yeni işlemci ile Google’ın kuantum takımı hata oranını oldukça düşürmeyi başardı.

İşlemcideki kübitlerin olması gerektiği gibi kaldığı düşünülürse daha çok kübitle daha verimli ve doğru hesaplar yapma imkanı olduğunu söylemek mümkün. Ayrıca makinenin sahip olduğu fazla kübit ile bir o kadar yetenekli olduğunu da ifade edelim.

Google İki Ana Sorunu Kabul Ediyor

Problemin çözümü ise hatası düzeltilmiş bir kübit oluşturmak. Ayrıca kübitler arasında bir kuantum dağıtma durumu sürecini içeriyor. Bu nedenle de Google iki ana sorunu kabul ediyor. Bunlardan birincisi yedeklenecek yeterli donanım kübite sahip olunmaması. İkincisi de kübitlerin hata oranlarının beklentilerin üzerinde olması.

Özetlemek gerekirse bu problemler herhangi bir işi güvenilir bir şekilde yapmayı engelliyor. Ayrıca tüm bu hataların bir anda ortaya çıkması da onları düzeltmeyi daha zor hale getirdiği bir gerçek. Google şirketinin tüm bu problemleri çözmesinin cevabı ise Sycamore işlemcisinin yeni neslini oluşturmak oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir