Google Yeni Bir İşletim Sistemi Geliştiriyor

Google, tüm cihazlarda çalışacak açık kaynak kodlu yeni bir işletim sistemi üzerinde çalışıyor.

google

İşletim sistemi geliştirme konusunda deneyimli olan Google, piyasadaki dengeleri değiştirebilecek yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Fuchsia isimli ve açık kaynak kodlu yeni işletim sisteminin dikkat çeken detayı ise, her şeyi çalıştırabilecek olması. IoT cihazlarından akıllı telefonlara ve tabletlere, hatta PC’lere kadar tüm cihazları çalıştırabilecek olan yeni işletim sistemi, Google’ın gelecek planları hakkında ipucu veriyor.

Google, Fuchsia’yı aslında sadece deneysel bir çalışma olarak tanımlasa da, her şeyi çalıştıracak bir işletim sistemi nasıl olurdu? konusunu merak eden şirketin gelecekte bu alanda adım atmasının zor olmayacağı tahmin ediliyor.

ARM tabanlı cihazları da 64 bit Intel işlemci tabanlı PC’leri de çalıştırabilen, yüksek grafik işleme kapasitesine sahip olan işletim sistemi aynı zamanda Google’ın programlama dili, DART’ı kullanıyor.

Deneysel işletim sistemini denemek isteyenler için şirket yakın zamanda özel bir versiyon yayınlayacak. Özellikle Raspberry Pi cihazlarında çalışması için hazırlanan bu versiyon sayesinde, IoT cihazları ortaya çıkarmak mümkün olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir