Google Project Ara 2017 Yılında Piyasada Olacak

Google‘ın modüler akıllı telefonu Project Ara, 2017 yılında piyasada olacak. Cihazın tanıtım videosu ve tüm detaylar haberimizde.

google-project-ara

Google’ın merakla beklenen modüler akıllı telefonu Project Ara, nihayet kendini gösterdi. Google’ın geliştiriciler konferansı I/O’da yapılan demoda teknoloji devi parça parça sökülüp takılabilen ve modüllerle güncellenebilen telefonu basına gösterdi.

Telefonun geliştirici versiyonunu I/O konferansı sırasında tanıtan Google, seyircilerden de büyük ilgi topladı. Temel bir telefon modülü bulunan cihaza ayrıca altı farklı modül daha eklenerek cihazın özellikleri belirlenebiliyor. Demo sırasında, Google mühendislik ekibinin şefi Rafa Camargo’nun cihaza eklediği kamera modülü ile anında fotoğraf çekebilen telefon böylece modüllerin çok rahatça takılıp çıkarılabileceğini ve modüllerin çalışması için zor install süreçlerinin yaşanmayacağı da anlaşılmış oldu. Rafa Camargo bu süreci şöyle tanımlıyor: “Birinci adım modülü tak. İkinci adım kullanmaya başla.”

Telefon modülleri sesli komutlarla da kontrol edebiliyor. Örneğin,”Okay Google, kamerayı çıkart,” komutu verildiğinde kameranın telefonla bağlantısı kesiliyor.

Google şimdilik sadece birkaç basit modülü hazırlamış bulunuyor. Hoparlör, kamera ve RAM gibi. Bunları geliştirici versiyonu ile birlikte telefonu satın alan geliştiricilere gönderecek. Ancak asıl modüller geliştiriciler tarafından üretilecek. Google telefonun geliştiriciler versiyonunu 2016 sonunda piyasaya sürecek. Tüketici versiyonu ise 2017 içinde satışa çıkacak. Elbette bu süre zarfında geliştiricilerin hazırladığı yeni modüller de satışa hazır olacak. Akıllı telefon için yayınlanan tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.