Google Pagerank Algoritmasında Önemli Değişiklik

Google’ın arama sonuçlarını görüntülemede kullandığı pagerank algoritması tepeden tırnağa değişiyor. Yeni sistemde HTTPS şifreleme büyük önem taşıyor.

İnternetin adeta giriş kapısı konumunda bulunan Google, arama sonuçlarıyla milyonlarca web sitesine trafik sağlıyor. Hangi web sayfası olursa olsun arama motoru optimizasyonu (SEO) bu nedenle hayati önem taşıyor.

google-pagerank-1

Google’ın son açıklaması bu nedenle internet sitesi sahibi olan herkesi yakından ilgilendiriyor. Şirket, arama motoru algoritmasını şifreleme kullanan web sitelerine öncelik tanıyacak şekilde düzenlediğini duyurdu. HTTPS kullananların pagerank’i daha yüksek olacak.

Bu ne anlama geliyor?

HTTPS şifreleme kullanan web sayfalarının başında “http://” yerine “https://” bulunuyor ve bu sayfalar, daha güvenli bir internet deneyimi için temel oluşturuyor. Google da HTTPS şifrelemenin dünya genelinde web geliştiriciler tarafından benimsenmesini sağlamak için devreye girdi ve hem teşvik, hem de tehdit içeren bu açıklamayı yaptı. Teknik detayları buradan okuyabilirsiniz.

Bundan sonra web sitenizde HTTPS şifreleme teknolojisini kullanmamanız durumunda, Google’ın ilk sayfalarında görüntülenmek çok zor olacak. Türkiye‘de de her aramada Google’da ilk sayfalarda çıkan internet devlerinin birçoğu henüz HTTPS’ye geçmiş değil. Bakalım bu durum, Google’ın internet arama sonuçlarını nasıl etkileyecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir