Google Lazer İnternet Testi Yaptı

Google Project Taara

Google‘ın lazer internet projesi Taara için ilk test Demokratik Kongo Cumhuriyeti‘nde başarıyla yapıldı.

Google’dan Uygun Fiyatlı Lazer İnternet Geliyor

Google tüm dünyayı internet ile bağlamak için çalışmalarına devam ediyor. İnternet için fiber hız artık olmazsa olmaz şartlar arasında. Google ise bu hızlara ulaşmak için fiberden çok daha düşük yatırımlarla aynı hızlara ulaşan bir internet projesi üzerinde çalışıyor. Project Taara isimli Google projesi ilk kez Demokratik Kongo Cumhuriyeti‘nde hayata geçiyor.

Google özellikle de Afrika Kıtası‘nda internet altyapısının gelişmesi için uzun zamandır yatırımlar yapıyor. Daha önce Project Loon ile başlayan bu süreç şimdi lazer internet teknolojisi ile yeni bir seviyeye geldi.

Lazer internet yani Taara projesi ile Google, Demokratik Kongo‘da ilk testleri başarıyla yapıldı. Birbirini gören lazer temelli çalışan üniteler internet bağlantısının dağıtılmasını sağlıyor. Bu lazer internet altyapısı için kablolar yerine özel optik temelli çalışan ünitelere yer verildi.

Taara Proje Yöneticisi Bir Türk

Taara projesinde önemli görevlerden birisinde bir Türk de yer aldı. Buna göre projeyi yöneten kişi Taara Mühendislik Direktörü Barış Erkmen. Konu ile ilgili bir makale yazan Erkmen, Taara projesi hakkında önemli bilgiler verdi. Buna göre Taara için ilk bağlantı Kongo Nehri üzerindeki iki şehir üzerinde yapıldı. Lazer bağlantısı kurulduktan sonra Taara‘nın bağlantısı, 20 gün içinde yüzde 99,9 kullanılabilirlik ile yaklaşık 700 TB veri sağladı.

Kablosuz optik veri aktarımıyla kağıt üzerinde maliyetleri 5 kat azaltmış olsa da, fiberden daha ucuz lazer internet teknolojisi hava koşullarından fazlasıyla etkilenen yapıda. Google ise Taara ile bu sorunu belli oranda aştığını ifade etti. Google optik üniteler arasında veri kaybını engellemek için üç farklı çözüm sunuyor. İlk çözümde Taara optik üniteleri otomatik olarak hava koşullarına uyum sağlamak için işaretleme izleme yetenekleri duruma göre iyileştiriyor.

Diğer çözüm ise Taara optik birimlerinin çevredeki kötü şartlarını aşması için ünitelerin aktarım güç ve hızlarının otomatik artırılması. Erkmen bu iki iyileştirme teknolojisi ile Taara birimlerinin neredeyse kayıpsız internet aktarımı yaptığını belirtti.

Üçüncü çözüm ise Taara gibi lazer temelli kablosuz internet aktarımı için sadece uygun coğrafyaların seçilmesi. Erkmen burada havası sisli San Francisco örneği vererek, bu internet altyapısının sis şartlarına uyumsuz olduğunu da açıklamış oldu. Kısaca Google, hava şartlarının genel anlamda daha olumlu olduğu coğrafyalarda ucuz lazer internet teknolojisini kullanacak.

Lazer İnternet Nasıl Çalışıyor?

Google’ın kullandığı lazer internet geleneksel fiberin verileri yerdeki kablolar aracılığı ile taşımak için ışığı kullanması gibi ışık ile veri aktarıyor. Taara fiber benzeri hızlar sağlamak için çok dar, görünmez ışık huzmeleri kullanıyor.

Bir bağlantı oluşturmak için Taara’nın terminalleri birbirini arıyor ve diğer ünitenin ışık huzmesini algılıyor. Yüksek bant genişliğine sahip bir bağlantı oluşturmak için ise bu iki ünite el sıkışmaya benzer şekilde kilitleniyor.

Project Loon projesi ise özellikle Afrika gibi bölgelerde balonlar aracılığı ile ucuz internet hizmeti sunmayı amaçlıyordu. Ancak projenin riskleri nedeniyle Google bu projeyi iptal etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir