okey oyna

Google Boston Dynamics Şirketini Satışa Çıkardı

Google, robotik teknolojilerini geliştirme çalışmaları kapsamında Boston Dynamics şirketini satın almıştı. Şimdi ise ani bir kararla bu şirketi satışa çıkardı.

boston-dynamics-robot

Google, kısa bir süre önce Boston Dynamics Robot Teknolojileri’ni satın almıştı. Teknolojiyi satın aldıktan sonra 23 Şubat tarihinde izleyicilere robotların bulunduğu bir video yayınlanmıştı.

Fakat iki bacaklı bir robotun kar üzerinde yürüyüş videosu izleyiciler tarafından son derece korkunç bulunmuş, tartışmaları beraberinde getirmişti.

Ardından izleyicilerin karşısına çıkmaya devam eden Boston Dynamics rbotları, 4 ayaklı bir hayvanı anımsatan şekilleriyle ekranda yer almışlardı.

Google’ın ile Alphabet Inc’nin bu bağlamda, söz konusu robot teknolojilerini geliştirmesi beklenen aşamalardan birini oluşturuyordu. Fakat insana ve bazı hayvanlara benzetim amaçlı piyasaya sürülen robotlar daha fazla gelişim gösteremedi.

Bloomberg‘de yer alan habere göre firmanın robot teknolojilerini satacağı belirtiliyor. Satış için ise Amazon, Toyota Motor ve Toyota Araştırma Enstitüsü’nün adı geçiyor.

Söz konusu satış anlaşmasında ise Toyota’nın taraflardan biri olmaya yakınken Amazon’un geri planda kaldığı ifade ediliyor.

Boston Dynamics, ilk defa hayvanlar gibi koşabilen ve manevralar yapabilen robot teknolojileri geliştirmek amacıyla 1992 yılında Amerika Ulusal Mühendislik Akademisi Üyesi  Marc Raibert ve MIT çalışması sonucunda ortaya çıkmıştı. Boston Dynamics robotlarının tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

 276 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir