Google Benim İşletmem Hesabı Nasıl Açılır?

Google Benim İşletmem

Google Benim İşletmem hesabı nasıl açılır sorusunun cevabı ve tüm merak edilenler yazımızda.

Google Benim İşletmem Hesabı Nedir?

Google My Business Türkçe yazılışı ile Google İşletme Hesabı şirketlerin Google arama sonuçlarında bulunmalarını ve insanlar tarafından fark edilmelerini sağlamanın en önemli yoludur. Google İşletme Hesabı nasıl açılır sorusunun cevabına ve bu hesabı oluştururken dikkat edilmesi gerekenleri yakından inceleyelim.

İsmini ilk kez duyduğumuz bir şirket ile ilgili bilgi almak için yapılan ilk işlem bu şirketin ismini Google’da aratmak olacaktır. Google Benim İşletmem hesabı ve bu hesaba bağlı bilgiler ne kadar detaylı ise o şirkete olan güven de aynı oranda artacaktır. Yani hizmet alanı ne olursa olsun bir işletmenin Google Benim İşletmem hesabının olması demek, bir anlamda da o şirketin güvenilir bir yer olması demek diyebiliriz.

Google Benim İşletmem hesabı yakın zaman kadar şirketler tarafından pek dikkate alınmıyordu. Ancak artık bu anlayış değişti. İnsanlar özellikle de ismini ilk kez duydukları şirketleri öncelikle Google’da aratıyorlar. Bu da şirket hesabının ne kadar önemli olduğunu ve kurumsal kimliğin bir parçası olduğunu ortaya koyuyor.

Google My Business Hesabı Nasıl Açılır?

Bir şirketin ismini Google’da arattığınızda arama sonuçlarında en üstte çıkan ve şirket bilgilerinin detaylarının sunulduğu alan, Google işletme profili‘dir. Şirket sahipleri bu profili oluşturabilmek için bir Google işletme hesabına sahip olmak zorunda. Google Benim İşletmem hesabı ile şirket tüm Google hizmetlerinde görünür olur ve şirket detayları şirket tarafından en doğru şekilde paylaşılmış olur.

Google İşletme Hesabı Nasıl Açılır?

Google işletme hesabı açarken dikkat edilmesi gereken gereken nokta, Google işletme hesabının 3 farklı profilin birleşiminden oluştuğu. Bu nedenle adımları uygularken dikkatli olmalısınız.

1.Adım: Google Hesabı Oluşturun

Buraya tıklayın ve açılan sayfada standart kişisel kullanıma uygun bir Google hesabı oluşturur gibi şirketinize uygun bir Google hesabı oluşturun. Gmail adresi olarak bilinen bir Google hesabı ile tüm Google hizmetlerinden faydanalabilirsiniz. Bu bir şirket hesabına dönüşeceği için adres adının kurumsal bir hava yarattığından emin olun.

2.Adım: Google İşletme Profili Oluşturun

Uzun zamandır faaliyette olan bir şirketiniz varsa başka bir kullanıcı şirketiniz adına Google Haritalar‘da bir profil oluşturmuş olabilir. Böyle bir profil olup olmadığını anlayabilmek için buraya tıklayın ve açılan Google Haritalar sayfasında şirketinizin ismini aratın.

İşletme profiliniz bulunuyorsa bir sonraki adıma geçebilirsiniz. Eğer işletme profiliniz yoksa arama menüsünü açarak İşletmenizi Ekleyin seçeneğine tıklayın. Google sizden işletme detayları ile ilgili bilgi isteyecek. Tüm detayları güncel ve doğru bir şekilde girdiğinizden emin olmalısınız.

3.Adım: Google İşletme Hesabı Oluşturun

Artık bir Google işletme profiliniz var ancak bir Google işletme hesabınız yok. Buraya tıklayın ve açılan sayfada Google Benim İşletmem sayfasına girip Şimdi Yönet seçeneğine tıklayın. Bu noktada da Google sizden işletme detayları ile ilgili bilgi isteyecek. Tüm detayları doğru ve güncel bir şekilde girdiğinizden emin olmalısınız.

4.Adım: Google İşletme Profili İle İşletme Hesabınızı Eşleştirin

Google işletme profilini ve Google işletme hesabınızı eşleştirmek için 2 yöntem bulunuyor. Google işletme hesabı oluştururken işletmenizi seçebilir ya da oluşturabilir veya işletmenizi Google’dan arattıktan sonra karşınıza çıkan işletme profilinin sahibi olduğunuzu belirterek işlemlere devam edebilirsiniz.

Her 2 yöntemde de Google sizden bu işletmenin sahibi olduğunuza dair bazı kanıtlar sunmanızı ister. Bunlar genelde e-posta adresinize ya da telefon numaranıza gelen onay kodlarıdır. Ancak bu onay kodları dışında da sizden başka bazı detaylar da istenebilir. Tüm detayları doğru ve güncel bir şekilde girdiğinizden emin olun. Google işletme hesabınız açıldı.

Google Benim İşletmem Hesabı Oluştururken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Google işletme hesabını kişisel Google hesabınız üzerinden oluşturmayın.
 • Google işletme hesabı için ayrı bir Google hesabı oluşturmalısınız.
 • Google işletme profilinizdeki bilgilerinizin güncel ve doğru olduğundan emin olmalısınız.
 • Google işletme hesabınızdaki bilgilerin güncel ve doğru olduğundan emin olmalısınız.
 • Google Haritalar’daki konumunuzun güncel ve doğru olduğundan emin olmalısınız.
 • Google işletme profilinizin başka bir Google işletme hesabı ile eşleştirilmediğinden emin olmalısınız.
 • İşletme profiliniz başka bir işletme hesabıyla eşleştirilmişse en kısa sürede bu duruma itiraz etmelisiniz.
 • Google işletme profilinizi güncel fotoğraf ve videolarla daha da zenginleştirmeyi unutmamalısınız.
 • Google işletme profilinize varsa internet sitenizi ve sosyal medya hesaplarınızı eklemeyi unutmamalısınız.

Google Benim İşletmem Hesabının Avantajları

 • Müşterilerinizin şirketiniz ile ilgili doğru bilgilere sahip olduğundan emin olursunuz.
 • Tüketicilerin %68’i çevrimiçi bilgilerin güvenilir olmaması sebebiyle bir şriketten uzaklaştıkları için böyle bir kayıp yaşama riskiniz olmaz.
 • Şirketiniz ile ilgili yapılan yorumları görme ve cevaplama imkanınız olur.
 • Google’da yapılan yorumları denetleyerek itibar kaybının önüne geçmiş olursunuz.
 • Rakiplerinizin sizin şirketinizin bir adım önüne geçmesine izin vermemiş olursunuz.
 • Rakiplerinizden yapılacak olası karalama kampanyalarını kontrol altında tutmuş olursunuz.
 • Google benim işletmem hesabı ile şirketiniz SEO anlamında uyumu yakalayacağı için Google aramalarında üst sırada çıkarsınız.
 • Google Haritalar’da konumunuzu kontrol ederek müşterilerinizin sizi çok daha kolay bulmalarını sağlayabilirsiniz.
 • Şirketiniz ile ilgili en doğru ve güncel bilgileri paylaşmış olursunuz.
 • İşletmeniz hakkındaki değişiklikleri güncel olarak paylaşma imkanına sahip olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir