Dünyanın her noktasından yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü sağlayacak olan Göktürk 1 uydusu uzaya fırlatıldı. Göktürk-1‘in fırlatılma anı ve uydu ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

gokturk-1-uydu

Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin istihbarata yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak GÖKTÜRK-1 uydusu, dün düzenlenen tören ile saat 16:51’de Fransız Guyanası’nda bulunan Kourou Uzay Üssü’nden başarıyla fırlatıldı.

Fırlatma sonrasında 57. dakikada roketten ayrılan ve 59. dakikada güneş panellerini açan Göktürk-1 uydusundan ilk sinyal 68. dakikada alındı.

0.5 m’ye yani 50 cm’ye kadar görüş yeteneğine sahip, yüksek çözünürlüklü bir yer gözlem uydusu olan Göktürk-1’in geliştirme ve üretim faaliyetlerine 19 Temmuz 2010 tarihinde başlandı.

TUSAŞ ve Aselsan tarafından atılan adımlarla ortaya çıkan uydu, proje yüklenicisi olan İtalyan uzay hizmeti şirketi Telespazio tarafından tasarlandı ve geliştirildi.

Göktürk-2 uydusu Neden Daha Önce Fırlatıldı?

Göktürk 2‘ye göre çok daha yüksek çözünürlüklü görüntü sağlayabilen Göktürk-1’in gecikmesinde ülkeler arası anlaşmazlıklar büyük rol oynadı.

Uydunun kamera sisteminde yer alan bazı parçaları Telespazio firmasına sağlamakta olan İsrail, Göktürk-1 uydusunun İsrail üzerinde olduğu sürece görüntü almaması şartını koştu.

Türkiye ise uydunun dünyanın her yerinden görüntü alabildiğinin ispatlanmasını isteyince üretici şirket başlangıçta bunu reddetti ve Türkiye tarafından uydu için için yapılan ödemeler durduruldu.

Uydunun fırlatılma videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.