okey oyna

Gökdelenler Şeffaf Güneş Piliyle Elektrik Üretecek

Şeffaf Güneş Pili

Güney Kore‘li bilim insanları tamamen şeffaf bir güneş pili geliştirmeyi başardılar.

Şeffaf Güneş Panelleri Daha Yaygın Kullanılacak

Şeffaf güneş paneli teknolojisi ile gelecekte evimizdeki pencerelerden, gökdelen gibi yüksek yapılar veya kullandığımız elektronik aletlerden elektrik üretebilmemiz mümkün olacak.

Dünyadaki değişen iklim koşullarına rağmen 2015’te imzalanan Paris İklim Anlaşması’ndan sonra 6 yıldır tüm dikkatler ortaya çıkacak çevreci çalışmalara yönelmişti. Küresel ısınma‘yı önleyemek için fosil yakıtlar, güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi hem güvenilirlik hem de bolluk açısından adından sıkça söz ettirir oldu. Güney Kore’deki Incheon National Üniversitesi’nde Profesör Joondong Kim liderliğindeki araştırma ekibi ilk şeffaf güneş pili‘ni üretti. Araştırmacılar çeşitli yarı iletkenlerin özelliklerini birleştirerek daha verimli ve şeffaf bir güneş pili oluşturmayı başardılar.

Panellerin Şeffaf Olması Kullanım Alanını Genişletecek

Güneş enerjisi uzun yıllardır Türkiye‘de de yaygın olarak kullanılmaktadır. Güneş ışınlarını yakalayarak enerjiye dönüştüren bu sistemde yarı saydam malzemeler kullanılıyor. Konu üzerine çalışmalar yapan bilim insanları, yarı saydam olan iletken tabakaların tamamen şeffaf olması ile kullanım alanının da genişleyeceğine inanıyor. Bu doğrultuda çalışmalarını sürdüren Joondong Kim ve ekibi öncelikle yaygın olarak kullanılan ve iyi bilinen bir yarı iletken olan titanyum dioksit‘i ele aldı. Çevre dostu ve toksin üretmeyen bir yapıda olan titanyum dioksit, yüksek optik şeffaflığa sahip bir başka yarı iletken olan nikel oksit ile birleştirildi. Bu birleşme sonucunda ortaya ileride hayatımızın birçok alanında kullanabileceğimiz şeffaf güneş panelleri çıkmış oldu. Şeffaf güneş panellerinin dünyada yaygınlaşması ile evimizdeki pencerelerde, alışveriş merkezlerinde hatta akıllı telefonlarımızda bile kullanılması amaçlanıyor.

 832 defa okundu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir