GittiGidiyor Kapanıyor eBay Türkiye’den Çekiliyor

GittiGidiyor eBay

ABD‘li e-ticaret devi eBay firması GittiGidiyor alışveriş sitesini kapatıp Türkiye‘den çeklime kararı aldı.

GittiGidiyor Kapanıyor

2001’de kurulan GittiGidiyor alışveriş sitesi 2011 yılı Mayıs ayında ABD’li e-ticaret şirketi eBay tarafından satın alınmıştı. Yapılan açıklamaya göre eBay firmasının Türkiye pazarından çekilme kararı aldığı ifade edildi. 11 yıldır eBay bünyesinde Türkiye’de faaliyetlerine devam eden GittiGidiyor kapanıyor.

2011’de GittiGidiyor hisselerinin yüzde 93’ünü satın alan eBay 5 yıl sonra hisselerin hepsini alarak GittiGidiyor’un sahibi olmuştu. Kapanma süreci ile ilgili yazılı açıklama yapan eBay yönetimi “Küresel olarak ticari operasyonlarımızı düzenli olarak gözden geçiriyoruz. Bizim için zor ancak stratejik olan bu kararı pazarda devam eden rekabet dinamiklerine dayalı olarak aldık” ifadelerini kullandı.

35 Milyon Kullanıcıya Hizmet Verildi

2001’de geliştirdiği Sıfır Risk Sistemi ile alıcıları ve satıcıları koruyan GittiGidiyor 13 milyondan fazla kullanıcının işlem yapmasına olanak sağladı. 35 milyondan fazla kullanıcıya ve 120 bin satıcıya hizmet veren firma hızlı teslimat sistemi olan GittiGidiyor Express‘i 2022 yılı Ocak ayında hizmete açmıştı.

20 Haziran’dan Sonra Yeni İlan Verilemeyecek

20 Haziran 2022 tarihinden sonra satıcıların sitede yeni ilan veremeyeceğini belirten eBay yönetimi satın almaların ise 18 Temmuz 2022’de sona ereceğini ifade etti. Siteden geçişler için satıcı ve alıcılarla doğrudan iletişime geçileceğini belirten firma kullanıcıların hesaplarına 5 Eylül 2022 tarihine kadar erişebileceklerinin altını çizdi. Kullanıcılar müşteri hizmetlerine 30 Eylül 2022’ye kadar ulaşıp bilgi ve destek alabilecek.

eBay’in Türkiye’den çekilme kararının 2022 yılı 2. çeyrek mali sonuçlarına etki etmeyeceği tahmin ediliyor. GittiGidiyor sitesi 2022 yılının 1. çeyreğinde eBay’e 4 milyon aktif müşteri kazandırmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.