Gezegenin Uydu Oluşumu İlk Kez Gözlemlendi

Gezegen

Bilim insanları tarihte ilk kez Güneş sistemi dışındaki bir gezegenin uydu oluşumunu gözlemlemeyi başardılar.

Gözlemlenen Uydu 400 Işık Yılı Uzaklıkla

Araştırmacı bilim insanları, tarihte ilk kez Güneş sistemi dışındaki bir gezegenin etrafında bulunan bir diski ve uydusunun oluşumunu gözler önüne seren bir olayı gözlemledi. 400 ışık yılı uzaklıktaki Jüpiter’e benzeyen gezegenin etrafındaki ve uyduyu oluşturan dev disk, oldukça etkileyici görünüyor.

Gezegenlerin ve uydularının oluşumlarını daha iyi anlayabilmek için doğrudan gözlem yapabilmek, tahmin edilebileceği gibi kolay ve sık rastlanabilecek bir durum değil. Ancak bir grup bilim insanı bunu başardı.

Çalışmanın merkezinde bir yıldız ve etrafında bulunan iki gaz devi gezegen bulunuyor. PDS 70 isimli bu genç sistemin merkezinde bir yıldız bulunuyor ve yıldızın etrafında Jüpiter benzeri gaz devleri oluşum süreçlerine devam ediyor. Çalışma ile ilgili heyecan veren nokta ise Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizgesi (ALMA) kullanılarak yapılan bir gözlem.

PDS 70

Gözlem ALMA Kullanılarak Yapıldı

ALMA kullanılarak yapılan gözlemde, PDS 70 sistemindeki gaz devlerinden olan PDS 70c isimli gezegenin etrafında uydu oluşturan dev disk gözlemlendi. Bu türden bir gözlem tarihte daha önce yapılmamıştı ve hem gezegenlerin hem de uyduların oluşumunu daha iyi anlayabilmemiz için çok önemli bir keşif.

Max Planck Astronomi Enstitüsü‘nden ve çalışmanın yazarlarından Miriam Keppler, yapılan bu keşfin önemine dikkat çektiği açıklamasında “Şu ana kadar 4.000’den fazla ötegezegen bulundu ancak hepsi olgun sistemlerde tespit edildi. Jüpiter-Satürn çiftini andıran bir sistem oluşturan PDS 70b ve PDS 70c, şimdiye kadar tespit edilen ve hala oluşum sürecinde olan ilk ötegezegenler” ifadelerini kullandı.

Gezegen Oluşum Süreçleri Daha İyi Anlaşılabilecek

Araştırmaya katılan bilim insanları, yapılan çalışmanın gezegen oluşum süreçlerini daha iyi anlayabilmek için eşsiz bir fırsat olduğunu belirtiyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir