Gayrimenkul Değerleme Hakkında Bilmedikleriniz

Gayrimenkul sektörü hızla büyüyor, doğal olarak yeni ihtiyaçlar doğuyor, yeni iş alanları ortaya çıkıyor. Gayrimenkul değerleme uzmanlığı bunlardan biri. Gayrimenkul değerleme nedir, diye soruyorsanız, anlatayım. Bazı durumlarda, bir konutun veya arsanın gerçek değerinin belirlenmesi gerekmektedir. Örneğin, bir bankadan kredi çekmek istiyorsunuz. Sonrasında, evinizi teminat olarak gösteriyorsunuz. Siz evin değerinin, olması gerekenin çok üstünde olduğunu beyan edebilirsiniz. Veya, karşı taraf, evinizin değerini düşük göstermek isteyebilir. Bu noktada, gayrimenkul değerleme uzmanı devreye girer. Tamamen bilimsel hesaplara dayanarak raporlar hazırlar. Bu raporların hazırlanma süreci, bir bilim adamı titizliğiyle yürütülür. Sonuçta, hiçbir kuşkuya yer bırakılmamalıdır.

ev

Gayrimenkul değerleme uzmanı olabilmek için, ilgili üniversitelerden mezun olmanız ve Sermaye Piyasası Kurulu’ndan uzmanlık belgesi almanız gerekir. Bu belge, kurum tarafından hazırlanan bir sınav sonucunda verilir. Gayrimenkul değerleme; arsalar, arsa üzerinde yapılandırılan projeler ve konutların gerçek değerini belirleme hedefini gütmektedir. Gayrimenkul değerleme uzmanı; güncel ekonomik göstergeleri, konjektörleri, jeopolitik gelişmeleri ve çevresel şartları iyi okuyabilme yeteneğine sahip olmalı. Bu meslekte başarının anahtarı ise, tarafsız olabilmek ve müşteriye güven verebilmek. Uzmanlar, çalışmalarını Uluslar arası Değerleme Standartları’na bağlı olarak yaparlar. Türkiye’deki uzmanlar ise, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği çatısı altındadır. Faaliyetlerin düzenlenmesi, Sermaye Piyasası Kurulu sorumluluğundadır. Ayrıca, sektörün en büyük müşterisi bankacılık şirketleri olduğundan, Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu da düzenleme faaliyetlerinde bulunmaktadır.

Gayrimenkul değerleme nasıl yapılır diye düşünenler için, süreç şu şekildedir: Tapu Sicil Müdürlüğü kayıtlarının incelenmesi, belediye kayıtlarının incelenmesi, saha çalışması, değerleme yönteminin belirlenmesi ve raporlama. Değerleme yöntemleri ise; emsal karşılaştırması yaklaşımı, gelir indirgeme yaklaşımı ve maliyet yaklaşımı şeklindedir.

Gayrimenkul değerleme şirketleri arasında, Cantekinler Gayrimenkul sahip olduğu referanslarla güven vermektedir. Bu referanslar arasında; SGK Başkanlığı, özel ve kamu bankaları, İTO, Vergi Dairesi Başkanlığı ve avukatlık firmaları bulunmaktadır. Cantekinler Gayrimenkul değerleme, tecrübesiyle, çalışkan ve güvenilir ekibiyle sizleri bekliyor. Şirketin tarafsızlığı ve başarısı, sunduğu referanslarla tescillenmektedir. Şirketin sitesini ziyaret ederek, mesaj bırakabilir ve bu şekilde sorularınıza yanıt alabilirsiniz. Veya, mail atma ve telefon etme şansınız da var. İstanbul Beşiktaş’ta bulunan Cantekinler Gayrimenkul, bugüne dek pek çok özel ve kamu kuruluşuna hizmet verdi. Sektördeki en iyi gayrimenkul değerleme uzmanlarını bünyesinde barındıran firma, güler yüzlü personeliyle telefonlarınızı bekliyor. Ayrıca, gayrimenkul değerleme iş ilanları için de, firmayı arayabilir veya mail gönderebilirsiniz. Başarınız, başarımızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.