Galaxy S8 Plus ve iPhone 7 Plus Karşılaştırması

Galaxy S8 Plus ve iPhone 7 Plus karşılaştırması sizlerle. Amiral gemilerinin tüm detayları karşılaştırmamızda.

Akıllı telefon dünyasının en çok merak edilen iki telefonu Samsung Galaxy S8+ ve Apple iPhone 7 Plus modellerini sizler için yan yana getirdik ve merak edilen yönleri ile karşılaştırdık.

Samsung Galaxy S8 Plus vs iPhone 7 Plus Teknik Özellikleri

Samsung Galaxy S8 Plus modeli, 10 nm sürecinde üretilen yeni Exynos 8895 işlemcisinden gücünü alıyor. Grafik birimi olarak Mali-G71 MP20 bulunurken 4 GB RAM ve 64 GB depolama alanı sunuyor. 6.2 inç boyutlu devasa bir ekrana sahip olan Galaxy S8 Plus modeli Super AMOLED panel kullanıyor ve 1.440 x 2.960 çözünürlük sunuyor. Ekranda yine Always On yani Her Zaman Açık özelliği yer alıyor. Bu sayede tarihi, saati ve gelen bildirimleri her an görüntülemek mümkün oluyor.

Arka kısmında Dual Frame işlemcisi ile güçlendirilmiş Dual Pixel teknolojili f/1.7 diyafram değerine sahip 12 MP’lik kamera bulunan akıllı telefonda, bir de otomatik odaklanma destekli 8 MP çözünürlüklü ön kamera yer alıyor. 3.500 mAh pil kapasitesine sahip olan Galaxy S8 Plus modelinde yine hızlı şarj desteği bulunuyor. Ayrıca kablosuz şarj desteğine de devam ediyor.

iPhone 7 Plus’ta 3 GB LPDDR4 formunda gelen belleklerin hızı da artırılmış. Apple’ın yeni işlemcisi A10 Fusion karşımıza ilk 4 çekirdekli iPhone ailesini çıkartıyor. 16 nm teknolojisiyle üretilen 4 çekirdekli A10 işlemcisi yüzde 40’a varan performans artışı sunuyor. A10 en yakın rakibi A9’a ciddi farklar atabiliyor.

4 çekirdekli yapıda olduğu yük durumuna göre asenkron çalışabilen işlemci, güç isteyen durumlarda 2.23 GHz’e kadar hızını çıkartabiliyor. Yük durumu azaldığı durumlarda ise daha az güç tüketen 2 çekirdekle birlikte hızını daha da aşağı seviyelere çekiyor.

Samsung Galaxy S8 Plus vs iPhone 7 Plus Tasarım Detayları

Önü ve arkası Corning Gorilla Glass 5 ile kaplı olan akıllı telefon, yan çerçevelerinde alüminyum malzeme kullanıyor. Cihaz ilk bakışta ekran kasa oranı ile oldukça dikkat çekiyor. %84 ekran kasa oranına sahip olan cihaz, neredeyse çerçevesiz yapısıyla oldukça etkileyici görünüyor.

iPhone 7 Plus modeli ise tasarım anlamında Galaxy S8 Plus modelinin biraz gerisinde kalıyor. Özellikle benzer kasa boyutlarına sahip olan iki akıllı telefon arasındaki ekran boyut farkı ve ekran gövde oranı konusundaki uçurum dikkat çeken önemli bir detay. Ancak ön ve arka tarafı cam olan Galaxy S8 Plus modeli, iPhone 7 Plus modeline kıyasla daha kırılgan ve narin bir yapıya sahip.

Samsung Galaxy S8 Plus vs iPhone 7 Plus Kamera Özellikleri

Her iki akıllı telefonda 12 MP, F/1.7 diyafram değerine sahip OIS destekli bir arka kamera bulunuyor. Ancak Galaxy S8 Plus modelinde yer alan Multi Frame işlemcisi ve yeni kamera arayüzü, sonuçlara gözle görülür şekilde etki etmiş durumda. Ön kamerada ise yeni model 8 MP önceki model 5 MP olarak ayrılıyor. Ayrıca yeni modelde gelen oto fokus desteği de önemli bir fark.

12 megapiksel çözünürlüğünde kameranın kullanıldığı iPhone 7 Plus’ta ana kameranın diyafram değeri f/2.2’den f/1.8 seviyesine indirilmiş. Ana kameranın hemen yanında yer alan ve nispeten daha küçük olan diğer kameranın diyafram değeri ise f/2.8 seviyesinde. Apple ön kamerayı 5 yerine 7 megapiksel seviyesine çıkartmış fakat kamera açısı ve diyafram değerleri aynı olduğu için eleştiriye biraz açık durumda.

Samsung Galaxy S8 Plus vs iPhone 7 Plus Batarya Özellikleri

Samsung Galaxy S8 Plus modelinde 3.500 mAh kapasiteli batarya yer alırken, iPhone 7 Plus modelinde ise 2.900 mAh kapasiteli batarya bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir