Galaxy S7 ve iPhone 7 Karşılaştırması

İki ezeli rakibin son amiral gemileri Galaxy S7 ile iPhone 7‘yi karşılaştırıyoruz. En iyi seçim Galaxy S7 mi, yoksa iPhone 7’mi? Cevabı haberimizde.

galaxy-s7-ve-iphone-7

Galaxy S7 ve iPhone 7 karşılaştırmamızda, Android ve iOS platformlarının iki ezeli rakibinin birbirlerinden ayrıldıkları noktaları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Galaxy S7 mi? iPhone 7 mi?

İki modeli tasarım, ekran, performans, kamera ve batarya performansıyla karşılaştırıyoruz.

Galaxy S7 – iPhone 7 Tasarım Karşılaştırması

iPhone 7 bu yıl görünüm açısından çok büyük bir yenilik ile gelmedi. Tasarım konusunda IP67 suya dayanıklılık, yeni renk seçenekleri ve 3.5 mm’lik ses girişinin kaldırılması en önemli farklar.

Galaxy S7 ile IP68 ile suya dayanıklılık noktasında biraz daha avantajlı.

Boyutlara baktığımızda iPhone 7 en kalın noktasında 7,1 mm kalınlığında iken, Galaxy S7 modeli 7,9 mm kalınlığında. Ağırlık noktasında ise iPhone 7 modeli 138 gram, Galaxy S7 ise 152 gram.

Tabii ki malzeme yapısında da farklılıklar mevcut. iPhone 7 tamamen metal bir kasa ile gelirken, Galaxy S7’nin kenarları metal, gövdesi Corning Gorilla Glass 4 teknolojisiyle cam kaplı.

Galaxy S7 – iPhone 7 Ekran Karşılaştırması

Galaxy S7, 5.1 inç ekran boyutuyla gelirken, iPhone 7 ise 4.7 inç ekran boyutuna sahip.

Çözünürlük noktasında Galaxy S7 modelinde 2.560 x 1.440 Quad HD, iPhone 7 modelinde ise 1.334 x 750 ekran çözünürlüğü yer almakta. Öte yandan Galaxy S7 her zaman olduğu gibi Super AMOLED kullanırken, iPhone 7 modelinde IPS LCD teknolojisi mevcut.

Bu özelliklerle Galaxy S7’nin ekran deneyimi konusunda avantajlı olduğu su götürmez bir gerçek, ancak iPhone 7’nin de Wide Color Gamut teknolojisiyle öne çıktığını belirtelim.

Galaxy S7 – iPhone 7 Donanım Karşılaştırması

Galaxy S7 gücünü Exynos 8890 işlemcisinden alırken, bu işlemcinin yanı sıra 4 GB RAM, Mali-T880 MP12 grafik birimi ve 32 / 64 GB dahili depolama seçenekleri bulunuyor. Depolama alanını microSD kart desteğiyle arttırabiliyoruz.

iPhone 7 ise yeni A10 Fusion işlemci, 2 GB RAM ve 32 / 128 / 256 GB depolama seçenekleriyle geliyor. Her zaman olduğu gibi microSD kart desteği yok.

A10 Fusion işlemcisinin şu anda son kullanıcıya ulaşan en güçlü mobil işlemci olması,  performans noktasında iPhone 7’nin daha avantajlı olmasıyla sonuçlanıyor.

Galaxy S7 – iPhone 7 Kamera Karşılaştırması

Her iki telefon da üst düzey bir kamera deneyimi vadediyor.

Galaxy S7, F/1.7 diyafram değerine sahip OIS destekli 12 MP  arka kamera ile gelirken, iPhone 7’de yine OIS destekli F/1.8 diyafram değerine sahip 12 MP’lik arka kamera ile geliyor.

Ön kamera konusunda ise özellikle geniş açı avantajı nedeniyle Galaxy S7’nin avantajlı olduğunu görüyoruz.

Galaxy S7 – iPhone 7 Batarya Karşılaştırması

Galaxy S7 modelinde 3.000 mAh kapasiteli, iPhone 7 modelinde ise 1.960 mAh kapasiteli bir pil bulunuyor.

Her ne kadar iOS işletim sistemi pil tüketimi anlamında Android’e göre çok iyi de olsa, pil kapasitesi farklı hissediliyor. Ayrıca Galaxy S7’de olan hızlı şarj özelliğinin rakibinde olmaması da önemli bir fark.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir