Galaksimizdeki Kara Delik İlk Kez Görüntülendi

Kara Delik

Türk bilim insanı Feryal Özel‘in de aralarında olduğu araştırma ekibi Samayolu Galaksimizdeki Sagittarius A* isimli kara deliği ilk kez görüntülediler.

Sagittarius A* Adlı Kara Delik İlk Defa Görüntülendi

Dünya’nın da içinde olduğu Samanyolu Galaksisi’nin merkezinde Sagittarius A* isimli bir kara delik var. Bu kara deliği günümüze kadar görüntülemenin mümkün olmadığı düşünülüyordu. Ancak içlerinde Türk bilim insanı Feryal Özel’in de olduğu araştırma ekibi kara deliği ilk kez görüntülemeyi başardı.

Sagittarius A* Dünya’dan 25.640 Işık Yılı Uzakta

13 Şubat 1974’te keşfedilen Sagittarius A* isimli kara delik Dünya’dan 25 bin 640 ışık yılı uzakta. Birkaç yıl önce çok yoğun bir astronomik radyo kaynağı olduğu için kendisinin süper kütleli bir kara delik olabileceği tahmin ediliyordu.

Sagittarius A*

Sagittarius A* kara deliğinin etrafındaki yörüngede bulunan S2 yıldızı‘nın gözlemleri sonucunda gerçekler ortaya çıkmış oldu. Ayrıca Samanyolu Galaksimizin tam kalbinde süper kütleli bir kara delik olduğu da tespit edildi. Şimdi ise içlerinde Fizik Profesörü Feryal Özel’in de olduğu araştırma ekibi ilk görüntüsünü çekti ve şüpheler ortadan kalkmış oldu.

Yapılan çalışma ile ilgili sosyal medya hesaplarından paylaşım yapan Türkiye Uzay Ajansı aşağıdaki ifadeleri kullandı:

Astronomi Tarihinin Çok Önemli Günlerinden Birisi

Aralarında Arizona Üniversitesi Astronomi ve Fizik Profesörü Türk bilim insanı Feryal Özel’in de olduğu @ehtelescope ekibi Samanyolu’nun tam merkezindeki süper kütleli kara delik Sagittarius A* ‘nın ilk görüntüsünü elde etmeyi başardı.

Yapılan çalışmayla kara deliğin etrafındaki gölge ve toz ilk kez keşfedilmiş oldu. Sagittarius A* kara deliği Güneş‘in kütlesinin 4 milyon katından daha fazla ağırlığında. Dünya’dan 25.640 ışık yılı uzakta.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.