Galaksiler İlk Kez Net Görüntülendi

Galaksi

Bilim insanları galaksileri ilk kez bu kadar net görüntüleyebildiler.

Galaksiler Yüksek Çözünürlüklü Görüntülendi

Gökbilimciler şimdiye kadarki en yüksek çözünürlüklü galaksi fotoğraflarını elde etmeyi başardılar.

Bilim insanları galaksiler ile ilgili daha geniş bir bilgiye ulaşmak için daha net görüntüleme yapmaya çalışıyorlar. Aslında yerçekiminin bir arada tuttuğu büyük bir gaz, toz ve milyarlarca yıldız ile Güneş sistemi topluluğudur. Örneğin Dünya, Samanyolu Galaksisi’nin küçük bir parçası.

Gökbilimciler derin uzaydaki galaksilerin şimdiye kadarki en ayrıntılı görüntülerini yakaladı. Araştırmacılar fotoğrafların sistemin nasıl evrimleştiğine dair anlayışımızı değiştireceğini ifade ettiler. BBC‘nin haberine göre fotoğraflar, kara deliklerin yıldız ve gezegen oluşumundaki rolü ile ilgili fikir verebilir.

Kapsamlı Bir Çalışma İle Fotoğraflandı

Çalışmayı İngiltere‘deki Durham Üniversitesi‘nden Dr. Leah Morabito’nun ekibi, Düşük Frekans Dizisi teleskobunu (LOFAR) kullanarak yaptı. Ekip 9 Avrupa ülkesindeki 70 binden fazla küçük anteni birbirine bağlayarak radyo görüntülerinin çözünürlüğünü önemli ölçüde iyileştirdi.

Elde edilen görüntüler galaksilerden yayılan radyo dalgaları‘na ait. Bilim insanları genelde yaydıkları görünür ışık yerine astronomik nesnelerden gelen radyo dalgalarını inceliyorlar. Gözümüze karanlık gelen uzayın birçok bölgesi, aslında yaydıkları radyo dalgalarında parlak bir iz bırakır. Böylece gökbilimciler yıldız oluşturan bölgelere veya galaksilerin kalbine bakabiliyorlar.

Yapılan bu son çalışma galaksilerin bir yıldız koleksiyonundan çok daha fazlası olduğunu ortaya koymuş oldu. Manchester Üniversitesi‘nden Dr. Neal Jackson’a göre, bunlar kara deliklerden güç alan dinamik güneş ve gezegen üreten fabrikalar.

Tam Merkezdeki Kara Deliği Anlamak Gerekiyor

Dr. Neal Jackson son olarak; “Galaksinin evrimini anlalabilmek için, tam merkezdeki kara deliği anlamamız gerektiği çok açık hale geldi. Çünkü bu sistemin nasıl evrimleştiği üzerinde oldukça temel bir etkiye sahip gibi görünüyor.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir