Franchising yani bayilik verme işlemi var olan bir kurumun şubesini açmaya denir. Bu durum hem yeni iş imkanları sağlarken hem de adı kullanılacak olan firmanın daha da yaygınlaşıp tanınmasına olanak sağlar. Farklı firmalar iş fikirleri olabilmesi açısından bu durumu ortaya atmıştır ve günümüzde de oldukça tutulan bir durumdur.

Franchising Nasıl Yapılır?

Franchise veren firmalar iş kolu olarak birbirinden farklıdırlar. Çeşitli alanlarda yapılabilecek bu işlem için öncelikle para durumunuzu kontrol etmelisiniz. Bu işlem için öncelikle bir miktar finans kaynağınız olmalı ki bu işe girebilesiniz. Daha sonra bu bayilik alma işlemi için yapmak istediğiniz iş koluna karar vermelisiniz. Örneğin bir kafe mi, fast food restoranı mı yoksa bakım ürünleri satan bir dükkan mı olacak diye seçim yapmalısınız. Alana karar verdikten sonra ilgili bayilik sağlayan firmalar konusunda araştırma yapmalı ve karar verdiğiniz şirket ile görüşme ayarlayıp bayilik için gerekli işlem ve prosedürleri öğrenmelisiniz. Daha sonra ise anlaşma sağlamalı ve franchising için seçtiğiniz bölgede kurulum işlemlerinin yürütülmesi ve dükkanın açılması kalmaktadır.

Franchising İçin Güvenilir Firma Nasıl Bulunur?

Bayilik veren firmalar günümüzde oldukça yaygınlaşmıştır. Bu da aralarında güvenilir firmaları seçme konusunda zorluklara yol açmaktadır. Farklı şekillerde ulaşım sağlanabilecek güvenlik konusunda öncelikle firmanın köklü olması, verdiği bayilik sayısı ve diğer bayiler ile olan iletişimine bakılarak güvenilirliğine karar verilebilir.

Bu yazı; Vebayilik.com sitesinde yer alan bilgilerden ve görsellerden derlenerek hazırlanmıştır.