Fotosentez Yapan Bilgisayar Geliştirildi

Fotosentez Yapan Bilgisayar

Bilim insanları fotosentez yapan ve bitmeyen pil teknolojisine sahip olan bilgisayar geliştirdi.

Bitmeyen Pil Gerçek Oldu

Teknoloji gelişmeye devam ediyor olsa da günümüzün en önemli problemlerinden birisi artan enerji ihtiyacı. Günümüz teknolojisinin olmazsa olmazlarından bilgisayarlar ise bu problemde başı çekiyor. İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi‘nde görev yapan bilim insanları bu problemi çözebilmek için fotosentez yapan ve mikroişlemci ile çalışan bir bilgisayar tasarladılar. Bu bilgisayarın en dikkat çeken özelliği ise bitmeyen pile sahip olması yani enerjiye ihtiyaç duymaması.

Türkiye’de de yıllar önce küçük bir başlangıç enerjisine ihtiyaç duyan Erke Dönergeci projesi gündeme gelmişti. Daha sonra gündemden düşen bu projeyi İngilizler farklı bir yöntemle gerçeğe dönüştürmüşe benziyor.

Tasarlanan Bilgisayar Gücünü Yosundan Alıyor

Bilim insanları yosundan veya daha doğruru alglerden güç alan bir bilgisayar tasarladı. Alg‘ler güneşten aldıkları ışınları enerjiye çevirebilme özelliğine sahip. Bilim insanları bu nedenle daha saf bir enerji üretimi yapan Synechocystis alglerini kullandı.

Bilgisayara güç veren hücre ise yaklaşık bir kalem pil (AA) boyutlarında. Oldukça küçük bir yapıda olsa da kendi enerjisini üreten yapı bir mikroişlemciye güç vermek için yeterli. Araştırmacılar teknolojinin nesnelerin interneti (IOT) için de kullanılabileceği görüşünde.

1 Yıldır Sürekli Çalışıyor

Fotosentez Yapan Bilgisayar

Fotosentez ile enerji üreten yeni teknoloji aslında bitmeyen bir pil. Yaşayan bir organizma içeren teknoloji güneşten aldığı enerjiyle sürekli çalışmaya devam ediyor. Ortaya çıkan sonuçlara göre bilim insanları fotosentez yapan bilgisayar sisteminin 1 yıldır sürekli çalıştığını ifade ettiler.

Sistemdeki Synechocystis algleri güneş ışığı dışında başka hiçbir besine ihtiyaç duymuyorlar. Ayrıca güneş ışığına ulaşamadığı gece saatlerinde bile enerji üretimine devam ediyorlar.

Bilim insanları sistemi test etmek amacıyla nesnelerin interneti cihazlarında ARM Cortex-M0+ işlemcisini kullandı. Fotosentez yapan bilgisayar için elektrik üreten algler ise bu elektrik akımını alüminyum bir elektrot aracılığı ile işlemciye aktarıyor.

Tüm Testleri Başarıyla Tamamladı

Bilim insanları bu sistemi sıcaklık artışları, düşüşleri ve güneş ışığının farklı açılarda geldiği senaryolarda test ettiler. Fotosentez yapan bilgisayar tüm testleri başarıyla tamamladı.

Bu bilgisayar sistemi AirTag gibi takip cihazlarında daha küçük yapılı ve internete bağlanabilen küçük sistemler için geliştirildi. Bu anlamda da fotosentez ile güç üreten hücrenin yalnızca işlemciye enerji sağlaması fazlasıyla yeterli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.