Fotoğraftan Kişi Bulma Nasıl Yapılır?

Fotoğraftan Kişi Bulma

Fotoğraftan kişi bulma nasıl yapılır sorusunun cevabı ve fotoğraftaki kişiyi bulma ile ilgili tüm merak edilenler yazımızda.

Fotoğraftan Kişi Bulma Nasıl Yapılır?

Teknolojinin ulaştığı son noktada bizlere büyük imkanlar sunulmaya devam ediyor. Birçok kullanıcının bir kere de olsa ihtiyacına yarayan fotoğraftan kişi bulma tekniği son zamanlarda daha da kolay bir hal aldı. Biz de bu yazımızda sizler için bir rehber hazırladık.

Arama Motorlarını Kullanarak Görsel Arama

Popüler arama motorlarının neredeyse hepsinde tersine görsel arama özelliği bulunuyor. Yalnızca videodaki ya da fotoğraftaki kişiyi bulmak gibi temel işler için düşünmeyin. Bu teknik fotoğrafın benzerlerini karşınıza çıkaracağı için şüpheli bir görüntüyü araştırmak ve internetteki kopyalarına ulaşıp doğruluğunu teyit etmek amacıyla da faydalanabilirsiniz.

Popüler Tersine Görsel Arama Hizmeti Veren Siteler

  • Google Lens
  • Yandex Görsel
  • TinEye

Social Catfish

Özellikle de yapay zeka ürünlerinin tırmanışa geçtiği günümüzde doğruluk yüzdesi yüksek programlar da ortaya çıkmaya devam ediyor. Bu programlardan birisi olan Social Catfish yalnızca resim ile değil isim, e-posta, adres ve telefon üzerinden de arama yapabilir. Ancak yazılımın ücretli olduğunu belirtelim.

Social Catfish sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

TinEye

TinEye’nin en önemli özelliklerinden birisi de MatchEngine isimli görüntü doğrulama sistemi. Bu sistemde oynama yapılmış ve değiştirilmiş olan görsellerin bile gerçekliğini öğrenmenizi kolaylaştırıyor. Site fotoğrafın kaynağını ne olursa olsun bulup karşınıza çıkarabiliyor.

TinEye.com sitesi üzerinden tersine görsel arama yapabilirsiniz. Hem bilgisayar hem de mobilde çalışan bu hizmet, tarayıcıya eklenti olarak da kurulabiliyor. TinEye, arattığınız fotoğrafı web sayfalarında saniyeler içerisinde tarıyor ve hangi siteye yüklenmişse onun URL’sini bulup karşınıza çıkarıyor. Şirketin iddiasına göre, yüklediğiniz görsel 49.5 milyardan fazla dosyayla karşılaştırılıyor.

TinEye sitesine buraya tıklayarak ulkaşabilirsiniz.

Clearview

Suç çözümü için de kullanılan Clearview en iyi yüz tanıma motorları arasında. Firmanın belirttiğine göre yüz tanıma teknolojisi açık kaynak istihbaratından oluşturulmuş 30 milyardan fazla görüntü veritabanına sahip

Clearview sitesine buraya tıklayarak ulkaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir