Formattan Sonra Yüklenmesi Gereken Programlar

Formattan Sonra Yüklenmesi Gereken Programlar

Formattan sonra yüklenmesi gereken programları sizler için derledik.

Format Sonrası Yüklenmesi Gereken Programlar

Yeni bir bilgisayar alındığında ya da sıfırdan kurulum yaptığınızda yapılması gereken ilk işlemlerden birisi de gerekli programların yüklenmesidir. Peki 2022 yılında formattan sonra yüklenmesi gereken programlar hangileri? Bu programları sizler için derledik.

Sürücülerin Güncellenmesi

Format işleminden sonra yapılması gereken ilk şey bilgisayarınızdaki sürücülerin güncel olup olmadığına bakmak. Burada genelde sürücüleri otomatik bulup güncelleyen 3. parti programlar kullanılsa da bazı durumlarda yanlış güncellemelerin yüklenerek bazı hatalara sebep olmasından dolayı bu gibi yazılımları çok fazla önermiyoruz. Aygıt Yöneticisi üzerinden elle sürücü güncellemelerinin yapılması daha sağlıklı olur.

İnternet Tarayıcısı

Dijital dönüşümün lokomotifi konumunda olan internete erişebilmek için birçok tarayıcı var. Windows’un varsayılan tarayıcısı olan Microsoft Edge‘i sevmiyorsanız formattan sonra yüklenmesi gereken programlar listesinin başında bir internet tarayıcısı mutlaka olmalı. StatCounter isimli internet trafiği analiz sitesi geçen hafta yayınladığı rapora göre Google Chrome yüzde 67’lik pazar payı ile bu alanda lider durumda.

Antivirüs Programı

2022 yılı itibariyle kötü amaçlı yazılımların sayısı adeta tavan yaptı diyebiliriz. Kullanıcı verilerinin çalındığı haberleri ile sık sık karşılaştığımız bu süreçte Antivirüs programlarının önemi bir kez daha ortaya çıkmış oldu. Bundan dolayı formattan sonra yüklenmesi gereken programlar listesinin en üst sırasında bu tür programlar mutlaka olmalı. Ayrıca Microsoft’un varsayılan olarak kullanıcılarına sunduğu Windows Defender da kullanılabilir. 3. parti programlardan Eset, Kaspersky, Avast, AVG ve McAfee benzeri tanınmış yazılımları da tercih edebilirsiniz.

Ofis Programı

Elektronik tablo, belge ve sunum gibi işlerle uğraşıyorsanız formattan sonra ofis programlarını yüklemeniz önemli. Burada Microsoft Office paketi ön plana çıksa da ücretli olmasından dolayı ücretsiz olan alternatifleri de kullanılıyor. Bu ücretsiz yazılımlara The Document Foundation vakfının geliştirdiği ofis yazılımı LibreOffice’i örnek verebiliriz.

Medya Oynatma Programı

Windows’un varsayılan olarak kullanıcılarına sunduğu bir medya oynatma uygulaması olsa da formattan sonra genelde 3. parti uygulamalar bilgisayarlara yükleniyor. Bu alanda VLC Media Player, K-Lite Codec Pack ya da GOM Player benzeri birçok program öne çıkıyor. Bunlardan birisini kullanabilirsiniz.

Dosya Arşivleme Programı

İnternetten indirilen yazılımlar genelde arşivlenmiş bir yapıda karşımıza çıkar. Bu noktada dosya arşivleme ve çıkarmaya yarayan uygulamalara ihtiyaç duyarız. Formattan sonra yüklenmesi gerekenlerden birisi de bu tür programlar olmalı. Kullanıcılar WinRAR ve 7-Zip benzeri programları tercih edebilir.

Windows Bakım Programı

Formattan sonra yüklenmesi gereken programlar denildiğinde akıllara ilk olarak sistemdeki gereksiz dosyaları ve çerezleri silerek boş alan açan Windows bakım programları geliyor. Kullanıcıların bu noktada en çok tercih ettiği program CCleaner diyebiliriz. Ancak bu 3. parti bir program konumunda. Microsoft’un ilgili uygulama ile aynı işleri yapan yerleşik hizmeti olduğunu da belirtelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.