Bu yazımda sizlere çok beğenerek kullandığım ve olmazsa olmaz eklentilerimden birisi olan  Xmarks eklentisini tanıtacağım. Xmarks’ın temel amacı farklı bilgisayarlardaki Yer İmleri için eşleştirme yapmaktır.

Örneğin işyerinizdeki bilgisayarda dikkatinizi çeken bir web sitesini Yer İmlerine eklediniz ve akşam evinizde o siteye bakmak istediniz. İşte Xmarks size bu imkanı sağlıyor.Nereye giderseniz gidin tüm Yer İmlerinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Kuruluma geçelim:

Buradan eklentinin en son sürümünü indiriyoruz/kuruyoruz.

Kurulum tamamlandıktan ve Firefox yeniden başlatıldıktan sonra açılan pencerede alttaki uyarı görünür.

firefox-xmarks-eklentisi-kurulumu-1

Buraya tıklayın yazan kısma tıklıyoruz.

firefox-xmarks-eklentisi-kurulumu-2

Karşılama ekranı geliyor ve Sonraki butonuna tıklıyoruz.

firefox-xmarks-eklentisi-kurulumu-3

Sonraki adımda bize Xmarks hesabımızın olup olmadığını soruyor. Hayır, benim için bir tane hesap yarat‘ı seçiyoruz ve Sonraki butonuna tıklıyoruz.

firefox-xmarks-eklentisi-kurulumu-4

Hesap oluşturma ekranında üstteki gibi bilgilerimizi giriyoruz ve Sonraki butonuna tıklıyoruz.

firefox-xmarks-eklentisi-kurulumu-5

Hesabımızın oluşturulduğuna dair onay ekranında Sonraki butonuna tıklıyıp devam ediyoruz.

firefox-xmarks-eklentisi-kurulumu-6

Bu ekranda bize Yer İmleri’nin yanında Şifrelerimizi de saklamak isteyip istemediğimizi soruyor. Ben şifrelerimi saklama gereği duymadığım için Hayır’ı seçtim, eğer siz şifrelerinizi unutma gibi bir sorun yaşıyorsanız yada çok farklı şifreleriniz varsa Evet‘i seçip şifrelerinizi de güvenle saklayabilirsiniz. Seçimimizi yaptıktan sonra İleri butonuna tıklıyoruz.

Sonraki ekranda işlemin başlatılması için tekrar İleri butonuna tıklıyoruz ve Yer İmleri’nizi sunucuya gönderme işlemi başlıyor.

firefox-xmarks-eklentisi-kurulumu-7

Evet, işlem tamamlandı. Artık Yer İmleriniz Xmarks sunucularında.

Şirketteki veya başka yerde kullandığınız bilgisayarlarda aynı şekilde eklenti kurulumunu yapıyoruz ve hesap oluşturma ekranında Hayır, benim için bir tane hesap yarat seçeneğinin yerine Evet, Giriş yap seçeneğini seçip devam ediyoruz. Kayıt olurken girdiğiniz kullanıcı adı/e-mail ve şifrenizi isteyecektir. Bu bilgileri giriş yaptıktan sonra mevcut bilgisayarınızdaki ve sunucuda kayıtlı olan Yer İmleri eşleştirme yapılacaktır.  Xmarks siz bir Yer İmini ekledikten sonra tarayıcınızı kapatırken yeni eklediğiniz Yer İmlerini otomatik olarak sunucuya gönderecektir. Siz bu işlemi elle yapmak isterseniz Firefox tarayıcınızın sağ alt köşesindeki mavi Xmarks butonuna sağ tıkladıktan sonra Şimdi Eşleme Yap‘a tıklayarak da eşleştirme işlemini yapabilirsiniz.

Tüm işlemler bittikten sonra e-posta hesabınızı doğrulamak için size gönderilen maili onaylamayı unutmayın.